Tak, po operacji plastycznej powiek można spodziewać się blizn. Jednak wygląd blizn różni się od osoby do osoby i genetyka odgrywa rolę. Niektóre osoby będą miały zauważalne blizny, podczas gdy inne w ogóle nie będą miały widocznych blizn.

Operacja korekty blizn

Jeśli doświadczyłeś brzydkiej blizny na powiece, możesz być zainteresowany operacją korekty blizn w ramach chirurgii plastycznej powiek. Ten rodzaj operacji nie jest objęty ubezpieczeniem, ale może przynieść ulgę w objawach i pomóc w odzyskaniu wzroku. Twój chirurg plastyczny wyjaśni proces i ryzyko z nim związane. Omówi również koszty i oczekiwane rezultaty.

Powieki są bardzo delikatną strukturą i mogą ulec nieoczekiwanym zmianom po operacji kosmetycznej. Jednak te powikłania są często możliwe do uniknięcia, jeśli masz chirurga z doświadczeniem i szkolenia w chirurgii powiek – cytat ten jest udostępniony przez redaktora portalu diy-home.pl. Wielu lekarzy Eyesthetica koncentruje swoją praktykę na rewizji chirurgii plastycznej powiek i przywracaniu objętości. Wykazali się oni sukcesem w leczeniu blizn powiek i defektów funkcjonalnych.

Pacjenci, którzy poddają się operacji rewizji blizn powinni być zdrowi i niepalący. Chirurg oceni ich historię choroby i zapyta o wszelkie zmiany w stanie zdrowia od czasu blefaroplastyki. Jeśli pacjent cieszy się dobrym ogólnym stanem zdrowia, operacja korekcji blizn jest dla niego doskonałym rozwiązaniem. Operacja ta wiąże się jednak z pewnym ryzykiem, dlatego przed jej wykonaniem pacjent powinien dokładnie rozważyć wszystkie możliwe zagrożenia.

Do wykonania zabiegu lekarz użyje znieczulenia. Znieczulenie to może być miejscowe lub ogólne. Istnieje kilka rodzajów znieczulenia do operacji korekty blizn, a rodzaj znieczulenia będzie zależał od stopnia zaawansowania blizny. Zazwyczaj jedna technika poprawia wygląd blizny, ale chirurg plastyczny może zastosować kombinację różnych technik, aby uzyskać najlepsze wyniki.

Rozważając zabieg rewizji blizny w ramach chirurgii plastycznej powiek, chirurg weźmie pod uwagę kilka czynników. Należą do nich odcień skóry pacjenta, wiek i historia medyczna. On lub ona będzie również dokonać pomiarów i zrobić zdjęcia do dokumentacji medycznej. Wreszcie, lekarz omówi z pacjentem ryzyko związane z operacją.

Po operacji plastycznej powiek pacjenci mogą być niezadowoleni z pozostawionych blizn. Blizna, która wydaje się duża może być trudna do ukrycia, dlatego pacjenci mogą chcieć ją całkowicie usunąć lub zmniejszyć. Na szczęście niektóre rodzaje korekcji blizn można wykonać, aby całkowicie ukryć bliznę.

Umiejscowienie nacięć

Umiejscowienie nacięć jest bardzo ważne. Zbyt wysokie lub zbyt niskie nacięcie może spowodować asymetrię załamań powiek. Nacięcie musi znajdować się co najmniej 5 mm powyżej brzegu powieki. Nadmierne bliznowacenie lub nadmierna korekcja brzegów powiek może prowadzić do problemów z readhezją lub niepowodzenia operacji.

W przypadku operacji powiek górnych nacięcie wykonywane jest w naturalnym załamaniu powieki, około 8 do 10 mm powyżej rzęs. Chirurg usunie nadmiar skóry i złogi tłuszczu oraz napnie mięśnie w okolicy oczu. Jeśli chirurg znajdzie nadmiar skóry i tłuszczu, nacięcie zostanie umieszczone w bardziej niepozornym miejscu, aby zamaskować bliznę.

Po operacji linie nacięcia powinny być zdrętwiałe za pomocą maści z antybiotykiem. W ciągu pierwszych 48 godzin nacięcia pokrywa się okładem z lodu, aby zminimalizować obrzęk. Po pierwszym tygodniu można rozpocząć normalną rutynę mycia. Po 14 dniach można powrócić do noszenia makijażu.

Przed operacją chirurg powinien wykonać pełne badanie oczu i poszukać chorób okulistycznych i okołogałkowych. Podczas tego badania chirurg będzie szukał nieprawidłowości w powiekach, asymetrii powiek, ptozy brwiowej, retrakcji powiek, dolnego pokazu twardówki i suchego oka. Twój chirurg będzie w stanie udzielić Ci konkretnych instrukcji dotyczących rekonwalescencji pooperacyjnej.

Chirurg stworzy indywidualny plan leczenia dla Twoich oczu, w tym znieczulenie. Zabieg może trwać od jednej do trzech godzin i jest wykonywany w jednej do trzech faz. Zazwyczaj można wrócić do domu tego samego dnia. Chirurg plastyczny zapewni Ci opiekę kontrolną przez co najmniej dwa tygodnie.

Blefaroplastyka przezskórna to zabieg kosmetyczny, który jest zwykle wykonywany u pacjentów z minimalnym nadmiarem skóry na dolnej powiece. Procedura ta jest również przydatna u pacjentów z workami pod oczami, ponieważ tworzy punkt dostępu dla chirurga w celu usunięcia wybrzuszonego tłuszczu. Zaletą tego zabiegu jest to, że powoduje minimalne blizny.

Chirurg wykonuje nacięcie w naturalnym fałdzie powieki. Nacięcia są starannie ukryte, aby zmniejszyć widoczność blizn. Po zabiegu chirurg zamknie nacięcia za pomocą cienkich szwów.

Widoczność blizny

Blizny po operacjach plastycznych powiek zazwyczaj nie są widoczne dla przeciętnego człowieka. Dzieje się tak dlatego, że skóra powiek jest bardzo cienka i szybko się goi. W związku z tym blizny po operacji blefaroplastyki górnej będą zauważalne tylko dla tych, którzy wiedzą, że należy ich szukać. Nacięcia wykonywane są również blisko linii rzęs, dzięki czemu blizna jest mniej widoczna po zamknięciu powieki.

Po zabiegu podniesienia powiek w niektórych przypadkach blizny będą widoczne. Jak w przypadku każdego zabiegu chirurgicznego, blizny są jednak normalnym zjawiskiem. Podczas gojenia się ran ciało wytwarza włókna kolagenowe, naturalnie występujące białko, w celu naprawy nacięcia. Włókna te w końcu utworzą tkankę bliznowatą, która będzie różnić się kolorem i strukturą. Chociaż nie można uniknąć powstawania blizn, można je zminimalizować dzięki odpowiedniej pielęgnacji po zabiegu.

W niektórych przypadkach blizny po zabiegu blefaroplastyki dolnej mogą być widoczne. Wynika to z faktu, że nacięcie wykonywane jest po wewnętrznej stronie dolnej powieki. W przeciwieństwie do tego, nacięcie wykonywane podczas zabiegu blefaroplastyki górnej jest ukryte w załamaniu powieki, więc blizna nie jest widoczna przy otwartej powiece.

Mimo, że zabieg chirurgiczny wiąże się z nacięciami w skórze powiek, nacięcia te są ukryte przez lekki makijaż. Obrzęk i zasinienie ustępują w ciągu kilku dni, a pacjenci mogą wrócić do pracy lub innych normalnych czynności. Jeśli obrzęk lub zasinienie utrzymuje się po zabiegu, ważne jest, aby skontaktować się z kliniką i umówić się na wizytę kontrolną.

Po zabiegu pacjenci powinni przestrzegać wszystkich instrukcji podanych przez chirurga plastycznego. Otrzymają oni szczegółowe instrukcje dotyczące diety, witamin i leków. Istotne jest również, aby unikać palenia przed i po zabiegu, a także ważne jest, aby ktoś odwoził ich do domu. W okresie rekonwalescencji pacjenci powinni unikać podnoszenia ciężarów i forsownych ćwiczeń. Obszar chirurgiczny powinien pozostać czysty i suchy, a pacjent powinien unikać pocierania oczu. Spowoduje to ucisk na bliznę i może spowodować jej ponowne otwarcie.

Po zagojeniu się nacięcia, pacjenci mogą zastosować żel silikonowy lub paski silikonowe na ten obszar, aby zmniejszyć widoczność blizny. Produkty te są dostępne w naszym gabinecie oraz bez recepty w lokalnym sklepie spożywczym. Produkty te pomogą zminimalizować wygląd blizny, ale muszą być noszone często, przez większość czasu w ciągu dnia. Należy je również nosić przez kilka miesięcy.

Opcje leczenia

Opcje leczenia blizn na powiekach po operacjach plastycznych są różne. Niektóre przypadki mogą być rozwiązane naturalnie, ale inne mogą wymagać dalszego leczenia. U niektórych pacjentów pojawiają się zasinienia i przebarwienia w okolicy powiek, których zanikanie trwa zwykle kilka tygodni. Czasami siniaki mogą stać się fioletowe, niebieskie lub żółte. Ważne jest, aby unikać pocierania tego obszaru przez kilka dni po zabiegu.

U niektórych pacjentów blizny wokół oka mogą być oznaką starzenia się. Inne objawy to opuchlizna pod okiem, cienie i zwiotczała skóra. Zabieg blefaroplastyki może przywrócić młody wygląd i poprawić wygląd oka. Dr Shoib Myint, dyplomowany chirurg plastyczny, oferuje zabieg blefaroplastyki w celu skorygowania tych problemów.

Wynik operacji powiek zależy od wielu czynników, w tym rodzaju operacji plastycznej, której się poddajesz, Twojego ogólnego stanu zdrowia i stylu życia. W zależności od wieku i stanu zdrowia, wyniki operacji mogą utrzymywać się przez pięć do dziesięciu lat. Aby przedłużyć trwałość zabiegu, należy stosować odpowiednią pielęgnację skóry i unikać palenia.

Zabiegi miejscowe mogą być stosowane w celu zmniejszenia widoczności blizn. Mogą one obejmować zastrzyki sterydowe i kremy wybielające. Często pacjenci chirurgii powiek doświadczają również suchości oka podczas procesu gojenia. Używanie wilgotnej poduszki cieplnej w ciągu pierwszych kilku tygodni po operacji może pomóc w zmniejszeniu tego zjawiska. Proces leczenia będzie trwał kilka miesięcy.

Pierwszym krokiem w każdym leczeniu blizny powiek po operacji plastycznej jest zbadanie przyczyn blizny i omówienie wszelkich zagrożeń i powikłań z chirurgiem plastycznym. Właściwy dobór przypadku i staranna technika chirurgiczna mogą zmniejszyć prawdopodobieństwo wystąpienia powikłań. Dobrą wiadomością jest to, że większość blizn powiek po operacjach plastycznych może być skutecznie leczona.