Spuchnięte powieki mogą być oznaką poważnej choroby oczu i możesz chcieć skonsultować się z okulistą. Lekarz zdiagnozuje przyczynę opuchlizny i podejmie odpowiednie leczenie. Jeśli stan utrzymuje się lub staje się poważniejszy, należy zasięgnąć porady okulisty.

Wspólne przyczyny opuchniętych powiek

Opuchnięte powieki są częstym objawem wielu różnych schorzeń oczu i choć zwykle ustępują same, powinny być ocenione przez lekarza. Wspólne przyczyny spuchniętej powieki obejmują alergie oczu i infekcje. Te reakcje alergiczne mogą być dość bolesne i mogą zakłócać codzienne czynności. Reakcje alergiczne powodują uwalnianie histamin, które powodują, że naczynia krwionośne w oku puchną i sprawiają, że oczy odczuwają swędzenie. Stosowanie leków przeciwhistaminowych może często szybko i łatwo zmniejszyć obrzęk – element ten jest rezultatem badania ekipy serwisu jaktozrobiles.pl.

Inne przyczyny opuchniętych powiek to infekcje powiek, ukąszenie przez owady lub reakcja alergiczna na substancję drażniącą. W niektórych przypadkach zimny okład może pomóc złagodzić objawy. W cięższych przypadkach konieczne może być zastosowanie antybiotyków. Jeżeli dolegliwości nie da się wyleczyć za pomocą tych środków, lekarz może zalecić wykonanie niewielkiego zabiegu chirurgicznego.

Jeśli masz łagodny przypadek opuchniętych powiek, możesz być w stanie samodzielnie leczyć ten stan. Jeśli jednak opuchlizna staje się bolesna i uciążliwa, należy skonsultować się z okulistą w celu dalszego leczenia. Jeśli opuchliźnie towarzyszą inne objawy, takie jak niewyraźne widzenie lub pływaki, należy niezwłocznie udać się do okulisty.

Stye zazwyczaj prezentuje się jako czerwony, zapalny obszar na jednej powiece. Infekcja ta zwykle ustępuje samoistnie, ale może również powodować powstawanie małych, wypełnionych ropą guzków. Ukąszenia owadów również powodują obrzęk powiek. Lekarz będzie w stanie odróżnić ukąszenie owada od innych przyczyn.

Inne przyczyny obrzęku powiek obejmują zakażenie tkanki powiekowej oraz stan zwany zapaleniem tkanki łącznej oczodołu. Chociaż rzadko, zapalenie tkanki łącznej oczodołu może dotyczyć tkanek powiek i może powodować podwójne widzenie lub pogorszenie widzenia. W rzadkich przypadkach stan ten może prowadzić nawet do ślepoty.

Inne częste przyczyny obrzęku powiek obejmują infekcje oczu, alergie i urazy oczu. W ciężkich przypadkach, spuchnięte powieki mogą być oznaką bardziej poważnych warunków medycznych, i ważne jest, aby zobaczyć się z lekarzem w celu uzyskania odpowiedniej diagnozy.

Zabiegi

Jeśli zauważysz, że twoje powieki puchną, istnieje wiele różnych dostępnych zabiegów. Niektóre z najczęstszych to antyhistaminowe krople do oczu i zastrzyki alergiczne, podczas gdy inne są bardziej specjalistyczne. Zabiegi te mogą pomóc w tymczasowym zmniejszeniu obrzęku lub jego całkowitym wyeliminowaniu. Jeśli jednak obrzęk utrzymuje się lub nie ustępuje, należy skonsultować się z lekarzem okulistą w celu uzyskania właściwej diagnozy.

Leki przeciwzapalne, takie jak kortykosteroidy i acetaminofen, mogą powodować obrzęk powiek. Jeśli podejrzewasz, że to jest przyczyną, powinieneś odstawić te leki na dwa tygodnie, aby zobaczyć, czy obrzęk ustąpi. W niektórych przypadkach obrzęk mogą złagodzić leki immunomodulujące, które blokują naturalną odpowiedź immunologiczną organizmu.

Pokrzywka to rodzaj reakcji alergicznej, która powoduje wysypkę i pogrubienie skóry. Powtarzające się narażenie na alergeny o niskim stopniu nasilenia może spowodować trwałe pogrubienie skóry. Do częstych czynników wyzwalających należą ukąszenia owadów i niektóre pokarmy. Możliwe jest również wystąpienie tego stanu z powodu chorób autoimmunologicznych.

Inne przyczyny obrzęku powiek obejmują zakażenia skóry, takie jak gonty. Ten wirus jest taki sam jak ten, który występuje w ospie wietrznej. Objawy są podobne, ale często charakteryzują się wysypką i swędzeniem. Infekcja może również wpływać na skórę powiek wokół oka. Innym stanem wpływającym na powieki jest zapalenie zatok, które często jest infekcją bakteryjną. Zapalenie zatok może prowadzić do obrzęku powiek, a nawet może blokować widzenie.

Jeśli powieki są opuchnięte, należy zwrócić się do lekarza. Może to być oznaką poważniejszych schorzeń, takich jak zapalenie tkanki łącznej oczodołu. Infekcje górnych dróg oddechowych mogą również rozprzestrzeniać się na okolice oczu i powodować cellulitis. Jeśli te objawy utrzymują się, należy jak najszybciej zasięgnąć porady lekarza.

Istnieje wiele możliwości leczenia obrzęku powiek. Oprócz leków i naturalnych środków zaradczych, należy również skonsultować się z lekarzem na temat wszelkich podstawowych warunków medycznych. Infekcja bakteryjna lub wirusowa, niewłaściwe stosowanie kosmetyków lub dotykanie oka brudnymi rękami może spowodować obrzęk powiek.

Blepharitis, czyli zapalenie brzegów powiek, jest spowodowane zakażeniem bakteryjnym, wirusowym lub alergicznym. Może być również spowodowane wrażliwością na określony alergen. Jeśli podejrzewasz infekcję bakteryjną, lekarz może przepisać antybiotyki, aby złagodzić obrzęk. Leki te mogą być stosowane w postaci kropli do oczu lub kremów, lub mogą być przyjmowane doustnie.

Wspólne leki powodujące obrzęk powiek

Obrzęk powiek jest częstym problemem, który może wystąpić z wielu powodów. Może być spowodowany przez alergie, podstawowe warunki medyczne, a nawet po prostu nie dostaje wystarczająco dużo snu. Na szczęście istnieje kilka prostych środków zaradczych, które zapobiegają obrzękom powiek i sprawiają, że ustępują. Należą do nich mycie rąk i stosowanie natłuszczającego kremu pod oczy.

Blepharitis, czyli zapalenie brzegu powieki, jest częstą przyczyną obrzęku powiek. Zapalenie powiek może być spowodowane przez reakcje bakteryjne, wirusowe lub alergiczne. Pomimo swojego dyskomfortu, zazwyczaj ustępuje samoistnie. Jednym ze sposobów na złagodzenie objawów blepharitis jest zastosowanie ciepłych, mokrych okładów na chore oko. Pomoże to zmiękczyć zanieczyszczenia i rozszerzyć gruczoły olejowe.

Lekarz zbada Twoje oczy i określi przyczynę obrzęku. Czasami jest to choroba podstawowa, której wyleczenie zajmie tygodnie lub miesiące. W niektórych przypadkach obrzęk powiek może wystąpić również po ukąszeniu robaka lub urazie oka. W takich przypadkach łagodny lek przeciwhistaminowy może być wystarczający do złagodzenia dolegliwości.

Jeśli obrzęk powiek jest spowodowany alergią, leki przeciwhistaminowe oraz zimne lub ciepłe okłady pomogą zmniejszyć stan zapalny. Lekarz może przepisać lek steroidowy w celu leczenia ciężkiej reakcji alergicznej. Jeśli obrzęk jest spowodowany inną chorobą, może być konieczne przyjmowanie antybiotyków lub przeciwwirusowych kropli do oczu.

W niektórych przypadkach powieki mogą puchnąć z powodu zatrzymania płynów. Może to być również spowodowane różnymi chorobami. W takich przypadkach najlepiej unikać ostrych kosmetyków i środków drażniących oraz skonsultować się z lekarzem. Jeśli obrzęk nie ustąpi w ciągu kilku dni, może być konieczne wykonanie drugiego zastrzyku.

Objawy obrzęku powiek mogą obejmować zmiany w widzeniu, wydzielinę z oka i ból. Istnieją inne przyczyny obrzęku powiek, w tym zakażenia bakteryjne i stany alergiczne. W większości przypadków jest on spowodowany zakażeniem wirusowym lub bakteryjnym. W ciężkich przypadkach, dotknięta powieka może stać się tak spuchnięta i bolesna, że ropa może tworzyć się na rzęsach lub w kąciku oka.

Skierowanie do okulisty, jeśli opuchnięte powieki są objawem poważnego schorzenia

Opuchnięte powieki są na ogół łagodnymi schorzeniami i zwykle łatwo je leczyć w domu, ale jeśli utrzymują się lub stają się bolesne, mogą być objawem poważniejszego schorzenia oczu i powinny być leczone przez okulistę. Opcje leczenia zależą od przyczyny spuchniętych powiek, ale często obejmują one leki przeciwhistaminowe lub doustne leki przeciw alergii. W niektórych przypadkach, okulista przepisze steroidowe krople do oczu, aby zmniejszyć obrzęk. W innych przypadkach, spuchnięte powieki mogą być oznaką opryszczki lub opryszczki ocznej, które są leczone antybiotykami lub przeciwwirusowymi kroplami do oczu. Inne przyczyny to alergie, zakażenia skóry i choroby tarczycy.

Spuchnięte powieki są zwykle spowodowane zakażeniem bakteryjnym, które może rozprzestrzeniać się na oko. Do częstych przyczyn należą zapalenie tkanki łącznej oczodołu i zapalenie tkanki łącznej okołooczodołowej. Cellulitis jest zakażeniem dolnych warstw skóry i może prowadzić do zaczerwienienia, bólu i zapalenia oka. W ciężkich przypadkach może prowadzić do zakażenia oka i wymaga pilnej oceny lekarskiej.

Jeśli powieki są opuchnięte i powodują dyskomfort, lekarz powinien zbadać oko, aby wykluczyć inne możliwe schorzenia. Zapalenie powiek nie jest zakaźne i nie należy się martwić, że objawy przeniosą się na inne osoby. Skierowanie do okulisty powinno nastąpić jak najszybciej, zwłaszcza jeśli objawy nie ustępują.

Spuchnięte powieki mogą być oznaką poważniejszej choroby oczu. Niektóre przypadki spuchniętych powiek to m.in. cellulitis oczodołu, czyli zakażenie tkanki otaczającej oko, choroba Gravesa-Basedowa lub opryszczka oczna. Inne przyczyny to alergie, styki lub zablokowany gruczoł olejowy.

Inne objawy opuchniętej powieki to obecność wydzieliny z oka, zmiana widzenia i dyskomfort. U niektórych osób może nawet dojść do powstania torbieli. Najczęstszą przyczyną jest jednak zapalenie brzegów powiek. Skierowanie do okulisty jest najlepszym rozwiązaniem, jeśli opuchlizna się utrzymuje.