Istnieją różne sposoby leczenia alergii powiek. „Alergia powiek może być spowodowana przez wiele rzeczy, w tym szorstkich składników znalezionych w kosmetykach i pielęgnacji skóry” – podaje serwis Magazyn Drogeria. Niektóre z nich obejmują środki złuszczające, retinole i nadtlenek benzoilu. Jednak stan ten można również rozwinąć w wyniku spożywania niektórych pokarmów.

Alergiczne zapalenie spojówek

Alergiczne zapalenie spojówek to stan, w którym oko zostaje dotknięte przez alergen. Alergia ta powoduje zapalenie spojówki, przezroczystej warstwy pokrywającej oko. Stan ten charakteryzuje się zwykle swędzeniem i zaczerwienieniem oczu i może być bardzo bolesny. Może również spowodować obrzęk skóry wokół oka i wywołać ból głowy. Jeśli masz objawy alergicznego zapalenia spojówek, powinieneś jak najszybciej zgłosić się do lekarza.

Alergiczne zapalenie spojówek może dotyczyć osób w każdym wieku, ale najczęściej występuje u młodych dorosłych i osób z historią alergii. Objawy mogą być sezonowe lub utrzymywać się przez cały rok. W przeciwieństwie do bakteryjnego i wirusowego zapalenia spojówek, alergiczne zapalenie spojówek nie jest zaraźliwe. Należy unikać pocierania oczu, jeśli występują objawy. Może to pogorszyć stan.

Alergiczne zapalenie spojówek może prowadzić do uszkodzenia rogówki, a nawet do powstania blizny. Stan ten może dotyczyć obu oczu, dlatego ważne jest, aby uzyskać właściwą diagnozę i leczenie. Krople antyhistaminowe lub okłady na oczy mogą pomóc złagodzić objawy, ale nie należy stosować tych zabiegów bez nadzoru lekarza.

Krople do oczu bez recepty

Jeśli cierpisz na alergie powiek, możesz użyć kropli do oczu bez recepty, które są przeznaczone do zmniejszenia objawów. Niektóre z tych kropli zawierają leki przeciwhistaminowe, które kontrolują swędzenie i łzawienie. Niektóre z nich zawierają nawet środki obkurczające. W przypadku ciężkiej alergii na powieki, może być potrzebna recepta od lekarza.

Większość kropli do oczu OTC jest przeznaczona do krótkotrwałej ulgi. Nie są one zalecane do długotrwałego stosowania, ponieważ mogą pogorszyć stan. Niektóre krople do oczu OTC zawierają sztuczne łzy, które są przydatne do wypłukiwania alergenów i nawilżania suchego oka. Najlepszą częścią stosowania sztucznych łez jest to, że są one bezpieczne i łatwe w użyciu.

Krople do oczu bez recepty mogą być stosowane do czterech razy dziennie w celu złagodzenia objawów. Jednakże, ulga w alergii oczu z tych kropli jest tymczasowa i nie może być stosowana dłużej niż 72 godziny. Ponieważ niektóre z nich zawierają środki wykrztuśne, należy je stosować tylko raz lub dwa razy dziennie, aby uniknąć możliwości uzależnienia się od nich. Możesz również wybrać spośród wielu dostępnych kropli natłuszczających.

Produkty do pielęgnacji skóry

Niektórzy ludzie mają reakcję na niektóre produkty do pielęgnacji skóry, takie jak makijaż powiek. Stan ten nazywany jest alergicznym kontaktowym zapaleniem skóry. Objawy mogą pojawić się po kilku godzinach lub nawet tygodniu od kontaktu z substancją wywołującą. Leczenie tego stanu rozpoczyna się od zidentyfikowania przyczyny i unikania substancji drażniącej.

Najważniejszą rzeczą do zrobienia w przypadku zapalenia skóry powiek jest unikanie dotykania lub drapania dotkniętych powiek. Stosowanie nawilżających kremów do powiek raz lub dwa razy dziennie może pomóc złagodzić suchość. Możesz dostać krem nawilżający z receptą lub kupić go bez recepty. Należy unikać stosowania kwasów, retinoidów i produktów na bazie alkoholu. Należy również szukać produktów bezzapachowych i wolnych od substancji chemicznych.

Kolejną wskazówką jest sprawdzenie listy składników każdego produktu do pielęgnacji skóry, którego używasz. Upewnij się, że jest on bezzapachowy i nie zawiera żadnych popularnych alergenów. Unikaj także produktów zawierających formaldehyd lub inne substancje chemiczne. Jeśli znajdziesz produkt z formaldehydem, poszukaj formuły hipoalergicznej.

Czynniki stresowe

Na patofizjologię alergii powiek może wpływać kilka czynników, w tym reakcja człowieka na stres. Oś HPA w mózgu, czyli grupa narządów obejmująca przysadkę mózgową, podwzgórze i nadnercza, odgrywa główną rolę w patogenezie przewlekłego stresu. Hormon kortyzol uwalniany przez oś HPA wpływa na układy wielonarządowe, w tym na oko. Jego receptory znajdują się w całym ośrodkowym układzie nerwowym (OUN) i obwodowym układzie nerwowym (PNS). Hormon ten oddziałuje na szereg układów narządowych, w tym na oko, powodując częste powikłania oczne, takie jak centralna retinopatia surowicza, zapalenie nadtwardówki czy blefarospazm.

Alergię powiek może wywołać wiele różnych rzeczy, w tym niektóre rodzaje makijażu lub ostre składniki. Stosowanie makijażu lub produktów do pielęgnacji oczu z retinolami, nadtlenkiem benzoilu lub środkami złuszczającymi może powodować zapalenie i swędzenie powiek. Niektóre rodzaje żywności mogą również wywołać objawy.