Każdemu z nas zdarzało się rozszyfrowywać recepty wypisywane przez lekarza. Znaki przypominające zapiski w języku mandaryńskim, bądź wczesnoprehistoryczne malunki na ścianach jaskiń, odeszły w niepamięć i wraz z początkiem lat 20′ obecnego wieku, weszliśmy w nową erę recept wypisywanych elektronicznie, czyli tzw. e-receptę.

Co to jest e-recepta

E-recepta to systemem informatyczny, który dokonał zamiany uprzednio stosowanej recepty w formie papierowej. W kwestii samej recepty nie zmieniło się wiele, właściwie wypisywany przez lekarza papierek został zdygitalizowany i trafił do serwisu ministerstwa zdrowia. Dzięki e-recepcie lekarz wprowadzając ją do systemu ma wgląd w dane pacjenta jak i dane leku, co oczywiście usprawnia proces leczenia. E-receptę można odebrać w kilku formach, na aplikację w smartfonie oraz na konto online w systemie pacjent.gov.pl oraz papierowej wersji recepty, bo taka opcja również występuje.

Recepta na aplikacji „mojeIKP”

Dzięki aplikacji „mojeIKP” będziemy mieli dostęp do historii wprowadzonych do systemu recept. Ponadto znajdują się tam wskazania do dawkowania danego leku oraz otrzymamy powiadomienia jeżeli zostanie wypisana recepta na nasze nazwisko (lub naszego bliskiego) w systemie. Ważną funkcją będzie możliwość ustawienia przypomnienia w aplikacji dotyczącego konieczności spożycia lekarstwa o konkretnej godzinie, a także możliwość przeczytania ulotki w formie elektronicznej,do każdego z przepisanych nam specyfików. Dzięki zastosowaniu kodów QR przy realizacji recepty w aptece, proces ten stał się bezpieczny, gdyż nie musimy udostępniać naszych danych w publicznym miejscu.

Konto na pacjent.gov.pl

Można również posiadać konto w serwisie elektronicznym na stronie pacjent.gov.pl bez instalowania aplikacji „mojeIKP”. W takim wypadku odbiór recepty będzie możliwy w równie bezpieczny sposób co używając aplikacji, gdyż w aptece podamy tylko czterocyfrowy kod otrzymany SMS-em. E-receptę otrzymamy również w formie dokumentu PDF na naszego maila, oczywiście jeżeli uprzednio podaliśmy go w serwisie.

Wersja papierowa czyli „wydruk informacyjny”

Jeżeli nie mamy zaufania do aplikacji na smartfony albo nie chcemy zakładać konta online w serwisie pacjent.gov.pl możemy korzystać z recepty papierowej w formie tzw. wydruków informacyjnych. W tego typie dokumentu widnieją dane pozwalające na realizację recepty w aptece. Jest to forma, którą najczęściej wybierają osoby, nie mające zaufania do portali internetowych oraz osoby starsze. Aby otrzymać „wydruk informacyjny” wystarczy poprosić w gabinecie lekarskim o taką formą recepty, następnie podajemy potrzebne dane, o które poprosi lekarz i dostaniemy wydruk informacyjny. Przy okazywaniu dokumentu w aptece, nie musimy podawać numeru PESEL, ponieważ  znajduje się na nim odpowiedni kod kreskowy, dzięki któremu system informatyczny sczyta odpowiednie dane.

Co jeszcze warto wiedzieć?

E-receptę możemy zrealizować w każdej aptece, a dokumenty mają ważność 365 dni, z wykluczeniem między innymi antybiotyków, ponieważ ich termin realizacji to jedynie 7 dni. Limitowane są również ilości wydawanego leku, na maksymalnie 180 dni. W przypadku preparatów immunologicznych recepta będzie ważna jedynie przez 120 dni. Dzięki wprowadzeniu e-recepty, proces wydawania tego typu dokumentów został usprawniony i co ważne stał się bezpieczniejszy dla pacjenta. Konieczność zapisywania recepty do bazy danych online, utrudnił również możliwość dokonywania oszustw farmaceutycznych oraz usprawnił prowadzenie statystyk prowadzonych przez ministerstwo zdrowia.