Istnieje kilka różnych rodzajów kropli do oczu i maści na spuchnięte powieki, które można kupić bez recepty. Należą do nich krople do oczu z chloramfenikolem, chalazion i zastrzyki z epinefryny. Stosowanie odpowiednich kropli do oczu lub maści pomoże Ci uporać się z objawami i zapobiec dalszemu obrzękowi.

Kupowanie maści na opuchnięte powieki bez recepty

Jeśli masz opuchnięte powieki, kupowanie maści bez recepty może wydawać się dobrym pomysłem. Należy jednak skonsultować się z lekarzem, jeśli opuchlizna utrzymuje się lub nasila. Zazwyczaj spuchnięta powieka jest wynikiem problemu ocznego. Może to być spowodowane różowym okiem, pyłkami, a nawet ostatnim mani-pedi. Na szczęście istnieje kilka skutecznych domowych sposobów na spuchnięte powieki, które są bezpieczne i skuteczne.

Chociaż spuchnięte powieki mogą być irytującym i wstydliwym problemem, prawie każdy doświadcza ich w pewnym momencie swojego życia. Niektóre są spowodowane przez alergie, stany zapalne lub infekcje. Niektóre mogą być nawet przewlekłe. W każdym przypadku ważne jest, aby skonsultować się z lekarzem, jeśli opuchlizna nie ustępuje w ciągu kilku dni.

Jeśli nie jesteś pewien, co jest przyczyną opuchniętych powiek, może to być oznaka infekcji. Leki przeciwhistaminowe mogą zmniejszyć obrzęk i złagodzić swędzenie. Należy jednak zachować ostrożność, jeśli masz znane alergie. W przypadku ciężkich reakcji alergicznych należy zastosować krople do oczu na receptę.

Większość maści jest przepisywana przez lekarza, ale istnieją również łagodne wersje dostępne bez recepty. Przed użyciem maści na opuchnięte powieki bez recepty, należy trzymać tubkę maści w dłoni. To rozgrzeje maść i pozwoli jej łatwiej spłynąć. Należy ją trzymać w odległości jednego cala lub mniej od oka.

Stosowanie kropli chloramfenikolu

Przed zastosowaniem kropli chloramfenikolu na opuchnięte powieki, ważne jest przepłukanie oka roztworem słonej wody. Ułatwia to kroplom dostanie się do oka. Ważne jest również, aby stosować krople o tych samych porach każdego dnia. W przypadku zbyt wczesnego zaprzestania stosowania kropli, bakterie mogą odrosnąć i pogorszyć zakażenie.

Chloramfenikol jest rodzajem antybiotyku, który działa w celu zwalczania zakażeń wywołanych przez bakterie. Działa on poprzez blokowanie wytwarzania białek przez bakterie. Zapobiega to ich wzrostowi i namnażaniu się. Lek pomaga ograniczyć zakażenie do minimum, dzięki czemu układ odpornościowy organizmu może wyeliminować resztę bakterii.

Krople Chloramfenikol należy przechowywać w lodówce w temperaturze od dwóch do ośmiu stopni Celsjusza. Nie należy jednak przechowywać ich dłużej niż cztery tygodnie. Należy również przechowywać je w oryginalnych pojemnikach, poza zasięgiem dzieci. O więcej informacji na temat stosowania tego leku najlepiej zapytać lekarza lub farmaceutę.

Chloramfenikol jest roztworem antybiotyków o szerokim spektrum działania, który stosuje się w leczeniu bakteryjnego zapalenia spojówek. Jest to zakażenie błony śluzowej, która pokrywa oko. Objawy to zaczerwienienie i żółto-biała wydzielina. Zakażenie to dotyczy zwykle jednego oka.

Stosowanie zastrzyków z epinefryny

Stosowanie epinefryny na opuchnięte powieki nie jest dla każdego. Lek ten ma długą listę skutków ubocznych i może powodować nerwowość i przyspieszone bicie serca. Jeśli masz jakiekolwiek obawy, skonsultuj się z lekarzem.

Zastrzyk należy podać poprzez mocne wciśnięcie autowstrzykiwacza w udo. W razie potrzeby można go również wprowadzić przez ubranie. Należy jednak pamiętać, aby nie wstrzykiwać leku w palce, pośladki lub żyły. Należy również dokładnie przeczytać instrukcję na urządzeniu. Jeśli zastrzyk przypadkowo trafi w niewłaściwe miejsce, należy natychmiast szukać pomocy w nagłych wypadkach.

Jeśli nie możesz znaleźć urządzenia do automatycznego wstrzykiwania, możesz użyć długopisu, który dostarcza epinefrynę. Urządzenia te posiadają instrukcje krok po kroku, jak wykonać zastrzyk. Jeśli objawy nie poprawią się w ciągu 10 minut, należy podać drugą dawkę.

Można również nosić przy sobie przez cały czas autowstrzykiwacz epinefryny. Może on pomóc odwrócić zagrażające życiu objawy anafilaksji. Jeśli obawiasz się reakcji alergicznej, powinieneś mieć przy sobie zestaw do wstrzykiwania epinefryny i nosić identyfikator alergika podczas przebywania na zewnątrz. Użyj epinefryny natychmiast po kontakcie z alergenem. Jeśli w przeszłości występowały u Ciebie alergie, upewnij się, że Twoi pracownicy służby zdrowia wiedzą o Twoich alergiach.

Środki znieczulające miejscowo zawierają dodatki, które mogą wywołać reakcję alergiczną. Częstym dodatkiem jest hialuronidaza, która może nasilać reakcję alergiczną. Dawka tego leku nie powinna być większa niż 15 U/ml. Należy również pamiętać o prawidłowej technice podawania środka znieczulającego. Dawka 1 ml wystarcza zwykle na jedną górną powiekę.

Stosowanie chalazionu

Jeśli cierpisz z powodu opuchniętych powiek, najlepiej udaj się do okulisty w celu postawienia diagnozy. Omówi on Twoją historię medyczną i spróbuje wykluczyć inne kwestie zdrowotne, które mogą przyczyniać się do Twojego problemu. Zbada również strukturę powiek oraz strukturę skóry i rzęs. Ponadto, będzie on szukać otwartych gruczołów olejowych i marginesów. Jeśli stan nie jest poważny, może po prostu odejść na własną rękę. Większość przypadków ustępuje w ciągu kilku tygodni lub miesięcy.

Stosowanie gradówki na opuchniętą powiekę bez recepty jest realną opcją, ale należy to robić ostrożnie i pod nadzorem okulisty. Leczenie jest zwykle jednorazowe, ale niektóre osoby mogą wymagać kontynuowania leku, jeśli stan nawraca. Jeśli stan nawraca w tym samym obszarze, lekarz okulista może zalecić wykonanie biopsji, aby wykluczyć poważniejszy stan.

W rzadkich przypadkach gradówka może stać się tak duża, że może całkowicie zamknąć oko. Zazwyczaj stan ten zaczyna się jako nieczułe guzki na powierzchni powieki. Płyn wewnątrz guzka odpływa przez wewnętrzną powierzchnię powieki w okresie od dwóch do ośmiu tygodni. Czasami gradówka może wgłębić się w rogówkę, co może powodować niewyraźne widzenie.

Stosowanie domowych środków zaradczych

Opuchnięte powieki są częstą przypadłością i mogą być spowodowane wieloma różnymi schorzeniami. Niektóre z nich można leczyć w domu, podczas gdy inne wymagają pomocy medycznej. Spuchnięte powieki są zazwyczaj spowodowane nadmiarem płynu, który gromadzi się wokół oka. Może to dotyczyć zarówno górnej, jak i dolnej powieki. W niektórych przypadkach płyn ten jest związany z innymi podstawowymi warunkami zdrowotnymi, takimi jak alergie.

Ogórki są świetnym domowym środkiem na opuchnięte powieki. Ogórek umieszczony w zimnej wodzie na 10 minut może zmniejszyć stan zapalny i bolesność. Możesz również użyć herbaty rumiankowej do przemywania oczu. Herbata pomaga uspokoić oczy i pomaga leczyć stan zapalny.

Obrzęk powiek może być spowodowany urazem, alergią, a nawet wirusem. Jeśli podejrzewasz chorobę podstawową, natychmiast zasięgnij pomocy medycznej. Jeśli opuchlizna utrzymuje się dłużej niż jeden dzień, należy skonsultować się z lekarzem. Chociaż często zdarza się, że opuchlizna ustępuje sama, są przypadki, w których należy udać się do lekarza.

Jeden z domowych sposobów na spuchnięte powieki polega na umieszczeniu kostek lodu na dotkniętym obszarze. Kostki te zawierają kofeinę, która zwęża naczynia krwionośne, co pomaga zmniejszyć stan zapalny i opuchliznę. Możesz zastosować ten kompres chłodzący bezpośrednio na powieki lub umieścić go w lodówce. Te metody mogą zmniejszyć obrzęk i napiąć skórę wokół oka.

Unikanie alergenów powodujących opuchnięte powieki

Opuchnięte powieki są często objawem alergii. Mogą one występować samodzielnie lub w połączeniu z innymi objawami. Jednym z powszechnych rodzajów alergii, który wpływa na powieki jest kontaktowe alergiczne zapalenie spojówek, które charakteryzuje się wysypką. Jest ono często powodowane przez substancje zapachowe lub konserwanty kropli do oczu, więc unikanie tych alergenów jest najlepszym sposobem na zmniejszenie objawów.

Istnieje kilka kategorii alergenów w produktach do pielęgnacji oczu, które mogą wywołać reakcję. Wśród nich są metale, konserwanty, antybiotyki stosowane miejscowo i substancje zapachowe. Ponadto pacjenci powinni unikać produktów okulistycznych zawierających nikiel, który jest często stosowany w okularach na receptę i okularach przeciwsłonecznych.

Jeśli opuchnięte powieki są spowodowane alergią, można je leczyć antyhistaminowymi kroplami do oczu. Jeśli oczy mają ciężką reakcję, może być konieczne zastosowanie kropli do oczu na receptę. Pomocne mogą być również doustne leki przeciwhistaminowe.

Niektórzy ludzie są uczuleni na pleśń, roztocza i sierść zwierząt. Alergeny te mogą wywoływać objawy przez cały rok, ale ważne jest, aby ich unikać. Substancje te mogą wywołać alergiczne zapalenie spojówek, które może prowadzić do owrzodzenia rogówki. Stan ten nie jest zaraźliwy i zwykle dotyczy obu oczu.

Leczenie alergii ocznych zależy od nasilenia objawów i tego, jak bardzo zakłócają one codzienne życie danej osoby. Im bardziej nasilone są objawy, tym bardziej prawdopodobne jest, że będą one przeszkadzać w codziennych czynnościach. Alergolodzy mogą zdiagnozować konkretne alergeny, które powodują objawy i zapewnić leczenie.