Istnieje kilka czynników, które mogą wpłynąć na to, czy powinieneś poddać się operacji ucha. Po pierwsze, ucho w większości przypadków przestaje rosnąć, gdy masz pięć lat. Oznacza to, że w tym wieku zazwyczaj jesteś dobrym kandydatem do operacji ucha. Ponadto, prawdopodobieństwo wystąpienia infekcji jest mniejsze.

Powikłania operacji ucha

Istnieje kilka powikłań związanych z operacją ucha. Powikłania te mogą dotyczyć układu nerwowo-naczyniowego i dróg oddechowych. Dlatego ważne jest, aby szukać wykwalifikowanego chirurga i w pełni wyposażonej sali operacyjnej. Powikłania te mogą również dotyczyć błony bębenkowej, która może oderwać się od swojego umocowania w kości ucha środkowego. W niektórych rzadkich przypadkach pacjenci mogą doświadczyć całkowitej lub częściowej utraty słuchu.

Po operacji wokół ucha zostanie założony opatrunek, a bawełniane opakowanie pozostanie na miejscu przez kilka dni. Zazwyczaj pacjent zostaje zwolniony ze szpitala w ciągu 3 do 7 dni. Prawdopodobnie otrzymasz krople do uszu, które pomogą Ci w uśmierzeniu bólu. W ciągu pierwszego tygodnia po zabiegu będziesz prawdopodobnie odczuwał ból ucha i szumy uszne. Ponadto, przez kilka tygodni po zabiegu może utrzymywać się kartkowy lub metaliczny smak – cytat ten jest efektem dociekań zespołu serwisu szlakgodki.eu.

Powikłania otoplastyki

Powikłania po otoplastyce są rzadkie i można ich uniknąć dzięki starannej opiece przedoperacyjnej, ścisłej opiece pooperacyjnej i skrupulatnej technice. Niemniej jednak ważne jest, aby omówić ryzyko i powikłania otoplastyki ze swoim chirurgiem. Kluczem jest zrozumienie, co może pójść źle i opracowanie algorytmu leczenia w oparciu o te informacje.

Istnieją trzy główne rodzaje powikłań związanych z operacją otoplastyki. Są to: infekcje, krwiaki i martwica skóry. Niektórzy pacjenci wymagają reoperacji z powodu złego ustawienia, infekcji i tworzenia się keloidów. Jednak większość pacjentów zgłaszała, że wyniki były dobre lub doskonałe.

Powikłania mastoidektomii

W chirurgii ucha, mastoidektomia usuwa chore komórki powietrzne kości sutkowej. Kość sutkowa jest kością w kształcie plastra miodu, która jest połączona z uchem środkowym poprzez jamę wypełnioną powietrzem. Połączenie to stanowi potencjalne ryzyko rozprzestrzeniania się infekcji ucha środkowego. Na szczęście mastoidektomia może wyeliminować infekcję i zapobiec dalszemu uszkodzeniu aparatu słuchowego.

Mastektomia jest zazwyczaj zabiegiem ambulatoryjnym. Pacjenci powinni zaplanować około tygodniową przerwę w szkole lub pracy i mogą spodziewać się gojenia przez sześć tygodni do trzech miesięcy. W tym czasie nacięcie będzie najprawdopodobniej pełne i duszne, ale nie powinno być zbyt bolesne. Chirurg udzieli szczegółowych instrukcji pooperacyjnych i będzie uważnie śledził przebieg rekonwalescencji.

Powikłania mastoidektomii z obniżeniem ściany kanału

Mastoidektomia to zabieg chirurgiczny, który usuwa chore lub zakażone komórki powietrzne z kanału słuchowego. Polega on na wykonaniu nacięcia za uchem, częściowym nawierceniu kości wyrostka sutkowego i usunięciu zainfekowanej tkanki. Zabieg jest zwykle wykonywany techniką kanałową lub kanałową. Rodzaj wykonywanej mastoidektomii zależy od unikalnej anatomii i stanu pacjenta.

Usuwając mastoidę, chirurdzy dążą do odtworzenia prawidłowej anatomii ucha środkowego po operacji. Chociaż mastoidektomia z obniżeniem ściany kanału (CWDM) ma pewne zalety w porównaniu z mastoidektomią z podwyższeniem ściany kanału, istnieje wiele potencjalnych zagrożeń związanych z tą procedurą. Ryzyko nawrotu jest niższe w przypadku CWDM niż w przypadku tradycyjnej mastoidektomii. Powikłania związane z tradycyjną CWDM obejmują meatoplastykę, czyli zabieg zmieniający anatomię i fizjologię mastoidu. Zabieg ten może również prowadzić do częstego drenażu ucha i gromadzenia się resztek keratyny w ścianie kanału.

Temporal encephalocele

Temporal encephalocele to stan medyczny, w którym część mózgu zostaje wepchnięta do ucha. Chociaż jest to rzadkie, możliwe jest naprawienie tego stanu. Operacja polega na odpowiednim nacięciu wyrostka sutkowatego i wykonaniu uszczelnienia warstwowego, aby zapobiec zakażeniu. Stan ten zwykle powoduje utratę słuchu i ciśnienie w uchu. Badanie tomograficzne może również wykryć ten stan.

Ten stan jest trudny do zdiagnozowania. Niektóre wspólne objawy obejmują utratę słuchu, otorbiony płyn mózgowo-rdzeniowy, drgawki i nawracające zapalenie opon mózgowych. Inne objawy mogą obejmować pulsującą masę w przewodzie słuchowym zewnętrznym lub jamie sutkowej. Rozpoznanie może potwierdzić również badanie radiograficzne.

Przetoka perylimfatyczna

Przetoka perylimfatyczna nie jest stanem zagrażającym życiu, ale objawy mogą być osłabiające. Występuje, gdy ucho wewnętrzne jest połączone z jamą bębenkową poprzez jedną nieprawidłową drogę. Objawy tego stanu obejmują nagłą lub postępującą utratę słuchu i zawroty głowy. Na szczęście, jeśli zostanie wykryta odpowiednio wcześnie, przetoka perylimfatyczna może zostać naprawiona bez inwazyjnej operacji.

Jeśli zostanie zdiagnozowana w porę, leczenie może obejmować plaster z krwią lub operację. Pierwszym krokiem jest odpoczynek w łóżku, który może pomóc zmniejszyć objawy. Dostawca usług medycznych może zalecić dodatkowy odpoczynek w łóżku, jeśli stan się pogarsza. Innym sposobem leczenia jest wstrzykiwanie plastrów krwi, które polega na wstrzykiwaniu własnej krwi do ucha środkowego. Zabieg ten można wykonać w gabinecie lekarskim i często może być skuteczny przy pierwszej próbie. Jednak niektórzy pacjenci nie reagują na to leczenie i mogą wymagać ponownego poddania się temu zabiegowi.

Cholesteatoma

Cholesteatoma to guz, który rozwija się w uchu środkowym. Zabiegi chirurgiczne mające na celu jego usunięcie wymagają zazwyczaj znieczulenia ogólnego. Operacja polega na wykonaniu niewielkiego nacięcia za uchem. Można tego uniknąć, jeśli guz zostanie wykryty odpowiednio wcześnie. W niektórych przypadkach do usunięcia cholesteatoma z trudno dostępnych miejsc ucha środkowego stosuje się endoskopy douszne. Podczas tego zabiegu ściana przewodu słuchowego pozostaje nienaruszona, co pozwala chirurgowi naprawić ją podczas tej samej operacji.

Operacja cholesteatoma jest zabiegiem specjalistycznym. O ile możliwe jest usunięcie guza innymi sposobami, to usunięcie chirurgiczne jest tylko ostatecznością. Poza tym, że operacja jest ryzykowna, może skutkować powikłaniami, a nawet doprowadzić do śmierci. Sam zabieg trwa zazwyczaj od 2 do 3 godzin. Chirurg wykona nacięcie za uchem i usunie guz. Następnie naprawi błonę bębenkową.