Prawe ucho Evandera Holyfielda zostało odcięte podczas walki z Mikiem Tysonem. Czy można odtworzyć odgryzione ucho? Bez mikrochirurgii i bez przeszczepiania czegokolwiek z lewego ucha? Omówimy niektóre z możliwych procedur.

Prawe ucho Evandera Holyfielda zostało odgryzione przez Mike’a Tysona

Walka była co najmniej kontrowersyjna. Tyson, były mistrz świata w wadze ciężkiej, miał historię gryzienia i atakowania przeciwników zarówno w ringu, jak i poza nim, ale nie stanowił zagrożenia dla Holyfielda, który pozostał mistrzem WBA w wadze ciężkiej – ten kąsek informacji jest rezultatem pracy autorów portalu creen.pl. Kilku fanów boksu było wściekłych na tę decyzję, a obóz Tysona naciskał na sędziego, aby zdjął Holyfielda.

Holyfield pozostał zaangażowany w walkę i zdobył tytuł mistrza świata w 11 rundach. Tyson jednak szukał wyjścia z sytuacji. Choć pokonanie Holyfielda nie było niemożliwe, wymagałoby długiej wojny na wyniszczenie. A Tysonowi daleko było do cierpliwości po wyjściu z więzienia.

Tyson przeprosił potem Holyfielda w programie Oprah Winfrey, ale przeprosiny były farsą. Były mistrz wagi ciężkiej powiedział gospodarzowi „The Oprah Winfrey Show”, że nie żałował wtedy swojego ugryzienia w ucho i nie był do końca szczery podczas przepraszania świata. Czuł jednak, że nadszedł czas, aby przeprosić Holyfielda twarzą w twarz. Oprah zaaranżowała, by Holyfield i Tyson pojawili się w jej programie i obaj mężczyźni zamienili słowa przed publicznością na żywo.

Mike Tyson twierdził, że ugryzienia były odwetem za uderzenie głową w pierwszej rundzie. Pomimo wielokrotnych skarg Tysona, sędzia nie interweniował, aby zatrzymać walkę. Holyfield odpowiedział lewym sierpowym, ale Tyson ponownie ugryzł go w ucho. Tyson został następnie wykluczony z walki na 18 miesięcy i ukarany grzywną w wysokości 3 milionów dolarów z 30-milionowej sakiewki.

Evander Holyfield zdominował Tysona w pierwszych dwóch rundach i był w stanie wygrać walkę, gdyby przeszła ona na dystans. Jednak podczas trzeciej rundy Tyson trafił Holyfielda strzałami na korpus, a ten cofnął się, próbując uniknąć uderzenia w twarz. W tym czasie ucho Holyfielda krwawiło i odwrócił się do narożnika, by zająć się nim urzędnik ringowy.

Zwycięstwo Evandera Holyfielda nad Tysonem było jednym z największych upsetów w historii boksu. Tyson był faworytem 25-1, ale Holyfield był w stanie zdominować Tysona przez całą walkę. Holyfield był w stanie wygrać przez nokaut w 11 rundach, zdobywając tytuł WBA wagi ciężkiej. Rozmach, jaki Holyfield uzyskał w pierwszej walce, przeniósł się na drugą. Tyson ledwo trenował do pierwszej walki, ale Holyfield był w stanie zastraszyć Tysona i wygrać pamiętną walkę.

Po walce pracownik MGM Grand zagrzechotał drzwiami garderoby Holyfielda i podniósł plastikową torbę zawierającą klin na ucho. Zespół Holyfielda zawinął następnie kawałek w lateksową rękawicę i umieścił go w wiadrze z lodem. Słuchawka następnie zniknęła w karetce podczas jazdy do szpitala. Po przejściu operacji ratunkowej, lekarze naprawili bryłę ucha. Kawałek ucha został następnie zwrócony Holyfieldowi.

Historia odgryzienia ucha Evandera Holyfielda przez Mike’a Tysona do dziś pozostaje tajemnicą. Na szczęście nie jest jeszcze za późno, by obejrzeć ten film na HBO. Premiera w godzinie 8 rano ET 26 czerwca i powtórka w kilku innych odcinkach SportsCenter.

Przeszczepianie odciętego ucha bez mikrochirurgii

Przeszczepianie amputowanego ucha bez mikrochirurgii nie jest trudne, ale wymaga starannego planowania. Przeszczep kompozytowy jest opcją, ale jest zawodny i wymaga specjalistycznych technik chirurgicznych. Odtworzenie odciętego ucha za pomocą mikrochirurgii jest kolejną opcją, choć jest trudniejsze technicznie. Jednym z głównych wyzwań jest zapewnienie pacjentowi odpowiedniego drenażu żylnego, co jest kluczową kwestią w tych procedurach.

Aby zrekonstruować odcięte ucho bez użycia mikrochirurgii, pacjentowi podaje się najpierw znieczulenie ogólne i poddaje dokładnemu oczyszczeniu. Segment ucha jest rewaskularyzowany przy użyciu nylonu 11-0, a następnie zszywany z powrotem w prawidłowej pozycji.

Pomimo trudności w wykonaniu mikronaczyniowego przeszczepu ucha, udana replantacja amputowanego ucha jest nadal możliwa, ale wynik jest często niekorzystny. Pacjent może być zmuszony do noszenia okularów i mieć zrekonstruowane ucho. Procedury nie-mikrochirurgiczne również niosą pewne ryzyko, w tym niedopasowanie kształtu i koloru.

Po replantacji płatka ucha pacjent jest badany w pozycji stojącej. Na kliszy rentgenowskiej ucha pacjenta wykonuje się odrysowanie ucha prawidłowego. Ten ślad służy do wykonania dodatkowych szablonów. Szablony te są wykonane o 3-4 mm krócej niż ucho, które będzie przeszczepione.

Rearanżacja chrząstki w obrębie ucha prawego bez przeszczepiania czegokolwiek z ucha lewego

Pierwszym krokiem w rearanżacji chrząstki w obrębie ucha prawego bez przenoszenia czegokolwiek z ucha lewego jest usunięcie chrząstki tragicznej. Ma ona naturalną krzywiznę i wyspę centralną, ale jest bardzo nieregularna i krucha. Przeorganizowanie jej w ten sposób zminimalizuje ryzyko powstania zrostów, a chirurg może umieścić przeszczep chrząstki jedną ręką. Kolejną zaletą tego przeszczepu jest to, że nie wymaga on wypełnienia ucha środkowego. Dodatkowo przeszczep ten może być umieszczony przy pomocy kątnicy, co zmniejsza ryzyko powstawania zrostów.

Chociaż wyniki są porównywalne pomiędzy tymi dwoma technikami rekonstrukcji ucha, istnieją pewne istotne różnice. Wybór techniki znieczulenia i techniki operacyjnej wpływa na ryzyko operacyjne i czas powrotu pacjenta do zdrowia. Endoskop może stanowić zaletę w niektórych sytuacjach, ponieważ może pomóc chirurgom w lepszej wizualizacji miejsca operacyjnego, np. w przypadku dużych perforacji.

Przebudowa chrząstki w obrębie ucha prawego jest również nazywana tympanoplastyką chrząstki. Operacja ta jest porównywalna z przeszczepem perichondrium 12 i powięzi, ale nie wymaga przeszczepu niczego z lewego ucha.

Przeszczep jest umieszczany w taki sposób, że powierzchnia wklęsła jest ustawiona pod kątem bocznym. Zapewnia to wygodniejsze dopasowanie i ciągłość rusztowania. Ponadto wypukła powierzchnia przeszczepu może spoczywać pomiędzy promontorium a przyśrodkową bruzdą kostną pierścienia, minimalizując w ten sposób potrzebę przyśrodkowego pakowania. Ponadto chrząstka jest stosunkowo sztywna, co ułatwia umieszczanie jej jedną ręką.