Przed poddaniem się zabiegowi rhinoplastyki, pacjenci powinni poddać się badaniu tomograficznemu, aby wykluczyć inne problemy zdrowotne. Jeśli występuje infekcja bakteryjna, pacjenci powinni skonsultować się z lekarzem, który może przepisać terapię sterydową. Sterydy pomagają szybciej zmniejszyć stan zapalny wewnątrz zatok. Otolaryngolog, lub lekarz ENT, ma najwięcej szkoleń i wiedzy na temat nosa i zatok. Podczas operacji, chirurg użyje endoskopów do zbadania wnętrza zatok.

Tomografia komputerowa

Tomografia komputerowa jest często pierwszym krokiem w diagnozie zapalenia zatok lub nosa. Pomaga lekarzom określić przyczynę problemu i najlepsze opcje leczenia. Badanie wykorzystuje minimalną ilość promieniowania i może być wykonane podczas tej samej wizyty w gabinecie, co oszczędza czas pacjenta – ta informacja została podana przez redaktora serwisu zdrowie-moda-uroda.pl. Podczas Twojej wizyty, tomografia komputerowa pokaże, czy Twoje zatoki mają jakąkolwiek niedrożność, co może ukierunkować chirurga w planowaniu bezpiecznego zabiegu.

Badanie to wykorzystuje technologię komputerową i specjalistyczny sprzęt rentgenowski do tworzenia przekrojowych obrazów wewnętrznych struktur ciała. Obrazy mogą ujawnić stan zapalny, naczynia krwionośne i inne nieprawidłowości. Skan CAT pokazuje kształt zatok, które są puste przestrzenie połączone z nosem. Jamy te pełnią wiele ważnych funkcji, w tym pochłaniają całe powietrze, którym oddychasz. Kiedy dochodzi do ich zapalenia i zakażenia, mogą prowadzić do przewlekłego stanu zatok, co może wymagać interwencji chirurgicznej.

Pacjenci, którzy mieli wcześniej operacje zatok mogą mieć większe ryzyko powikłań. Jest to szczególnie prawdziwe, jeśli pacjent miał wiele zabiegów. To, czy pacjent przeszedł wcześniej operację zatok, jest ważną przesłanką przy podejmowaniu decyzji o leczeniu. W badaniu Marksa i Shamsa stwierdzono silny związek między liczbą wcześniejszych operacji zatok a prawdopodobieństwem wystąpienia problemów w przyszłości.

Tomografia komputerowa dostarcza ważnych informacji pozwalających określić, czy problemy z zatokami są obecne lub czy pacjent ma chorobę. Mogą być również wykorzystywane do planowania procedur laryngologicznych. Przed podjęciem decyzji o planie leczenia lekarz najpierw oceni objawy i historię choroby.

Endoskopowa chirurgia zatok

Endoskopowa chirurgia zatok jest minimalnie inwazyjną procedurą, która powiększa otwory zatok przy użyciu małego teleskopu i kamery o wysokiej rozdzielczości. Lekarz ogląda powiększone zatoki przez monitor w sali operacyjnej, a następnie wykonuje zabieg przy użyciu specjalnych instrumentów. Procedura ta, znana również jako funkcjonalna endoskopowa chirurgia zatok, jest często alternatywą dla tradycyjnej otwartej operacji, która zwiększa ryzyko infekcji i wydłuża czas rekonwalescencji.

Powikłania są rzadkie po endoskopowej chirurgii zatok. Chociaż ryzyko poważnych powikłań jest niskie, pacjenci powinni omówić ryzyko procedury z chirurgiem przed operacją. Niewielkie krwawienie jest powszechne po operacji zatok, ale znaczne krwawienie może wstrzymać procedurę. Niektórzy pacjenci mogą również wymagać przekładki tkankowej lub małego opakowania do nosa po zabiegu. Transfuzja krwi jest rzadko konieczna podczas endoskopowej operacji zatok i jest zalecana tylko wtedy, gdy krwawienie jest na tyle poważne, że zagraża pacjentowi.

Chociaż endoskopowa chirurgia zatok może nie być odpowiednia dla wszystkich, jest to opcja dla osób, które cierpią na przewlekłe zapalenie zatok lub chcą mieć mniejszy lub szerszy nos. Operacja pomaga poszerzyć kanały zatokowe i usuwa większość ścian, które je blokują. Zwiększona przestrzeń pomaga łatwiej odprowadzać wodę, obniżając ciśnienie w zatokach i zmniejszając ryzyko infekcji zatok. Dodatkowo, zabieg ułatwia dostęp do leków donosowych i płukanek solnych.

Endoskopowa operacja zatok jest zazwyczaj udana w 90 procentach przypadków. Jednak niektórzy pacjenci mogą potrzebować drugiej operacji, aby zmniejszyć objawy zapalenia zatok. Najlepszym sposobem, aby uzyskać jak najwięcej z tego zabiegu jest stosowanie go w połączeniu z domowymi zabiegami i lekami. Kilka tygodni po operacji, przejście przez nos i oddychanie powinny wrócić do normy.

Sinuplastyka balonowa

Po zabiegu balonowego zapalenia zatok, pacjent jest poinstruowany, aby unikać wydmuchiwania nosa przez 24 godziny. Powinien również unikać forsownej aktywności przez pierwszy tydzień po zabiegu. Powinni również spać z podniesioną głową, aby złagodzić dyskomfort związany z drenażem. Chociaż większość pacjentów jest w stanie wrócić do pracy i normalnych zajęć tego samego dnia, istnieją pewne zagrożenia związane z balonowym zapaleniem zatok.

Pacjenci powinni spodziewać się pewnego bólu po zabiegu, ale nie należy przyjmować środków przeciwbólowych dostępnych bez recepty. Lekarz może zalecić roztwór soli fizjologicznej do płukania nosa przez trzy do siedmiu dni po zabiegu. Roztwór soli fizjologicznej pomoże utrzymać zatoki w stanie nawilżenia i wspomoże gojenie.

Jeśli pacjent ma przewlekłe zapalenie zatok, lekarz może również wykonać testy alergiczne. Podwyższony poziom przeciwciał może wskazywać na reakcję alergiczną. Jeśli stan zostanie potwierdzony, zostanie przeprowadzona tomografia komputerowa, która wykorzystuje wiele promieni rentgenowskich, aby uzyskać interaktywny trójwymiarowy obraz dotkniętego obszaru. Pacjent musi uzyskać zgodę lekarza na poddanie się operacji balonowego zapalenia zatok.

Jeśli w przeszłości występowało zapalenie zatok, pacjent powinien przyjąć antybiotyki i sterydy przed zabiegiem. Jeśli te środki nie pomogą, pacjent może zostać skierowany na inne leczenie. Inną opcją jest poddanie się fiberoptycznej endoskopii nosa, która polega na wprowadzeniu endoskopu przez nozdrza. Procedura ta przekazuje obrazy o wysokiej rozdzielczości do lekarza, który może następnie potwierdzić, czy doszło do zakażenia bakteryjnego. Może zostać pobrana próbka chorego obszaru i wysłana do laboratorium w celu przeprowadzenia badań.

Balonowe leczenie zapalenia zatok może złagodzić przewlekłe zapalenie zatok i otworzyć zablokowane drogi nosowe. Procedura ta nie wymaga nacięć, więc pacjenci nie muszą się martwić o ból po zabiegu. Czas rekonwalescencji jest minimalny.

Urazowe manewry podczas zabiegu rhinoplastyki

Pomimo swojego wskaźnika sukcesu, rhinoplastyka niesie ze sobą pewne ryzyko. Pacjent może doświadczyć powikłań lub potrzebować dodatkowej operacji w celu skorygowania wyniku. Na szczęście większość powikłań występuje rzadko. Lekarz wyjaśni wszelkie zagrożenia podczas konsultacji. Zaleca się również, aby pacjent przeszedł dwie konsultacje przedoperacyjne przed zabiegiem.

Istotne jest, aby pacjent miał realistyczne oczekiwania i był w pełni poinformowany o tym, jaki będzie wynik zabiegu. Dobrze poinformowany pacjent prawdopodobnie będzie miał pozytywne doświadczenia pooperacyjne. Ponadto, dobrze dobrany pacjent prawdopodobnie doświadczy mniej powikłań podczas zabiegu. Dobry kurs rhinoplastyki podkreśla anatomię, technikę i wydajność chirurgiczną. Co więcej, może zmniejszyć zapotrzebowanie na zabiegi wtórne.

Należy unikać manewrów traumatycznych podczas zabiegu rynoplastyki, aby zminimalizować ryzyko powikłań pooperacyjnych. Powikłania te mogą być leczone z powodzeniem lub mogą wymagać wielu operacji rekonstrukcyjnych. Czasami jednak pełne restituito ad integrum jest niemożliwe. W takich przypadkach konieczne może być zastosowanie miejscowych płatów. Opcją są również plastyki typu Z. W celu zastąpienia brakującej tkanki mogą być również wymagane przeszczepy kompozytowe z małżowiny usznej.

U niektórych pacjentów chrząstka przegrodowa jest skuteczniejszym źródłem chrząstki niż inne przeszczepy. Jest ona mocna, płaska i odporna na odkształcenia i jest najczęściej wykorzystywanym źródłem podczas operacji plastycznych nosa. Chrząstka przegrodowa jest pobierana z wewnętrznej strony nosa.

Pacjent może doświadczyć krwawienia podczas zabiegu. W niektórych przypadkach krwawienie to może być obfite i wymagać leczenia ratunkowego. Pacjenci przyjmujący leki przeciwzakrzepowe powinni być ściśle monitorowani po zabiegu. Niekontrolowane nadciśnienie może również prowadzić do krwawienia po zabiegu rhinoplastyki. Chociaż ten rodzaj krwawienia jest rzadki, może opóźnić gojenie i spowodować powstanie blizny. Chociaż wystąpienie infekcji podczas zabiegu jest mało prawdopodobne, może ona wymagać antybiotykoterapii lub chirurgicznego usunięcia zakażonej tkanki.

Powrót do zdrowia po septorhinoplastyce

Okres powrotu do zdrowia po septorhinoplastyce zależy od techniki chirurga i stanu zdrowia pacjenta. Może trwać od kilku dni do kilku tygodni. W zależności od techniki chirurga, w tym okresie mogą wystąpić pewne zasinienia i ból. Możesz również mieć trochę opakowania wewnątrz nosa przez kilka dni po zabiegu. W tym czasie należy unikać forsownych zajęć.

Twój chirurg może przepisać leki przeciwbólowe, aby pomóc Ci poradzić sobie z ewentualnym dyskomfortem. Jeśli nos mocno krwawi, ważne jest, aby natychmiast przestać je przyjmować. Może on również dać Ci spray do nosa, który pomoże Ci zmniejszyć ból. Ważne jest również, aby dokładnie stosować się do zaleceń lekarza. W przypadku wystąpienia silnego bólu należy natychmiast zadzwonić pod numer 911.

Należy omówić z chirurgiem swoje oczekiwania dotyczące operacji i procesu rekonwalescencji. Przez tydzień lub dwa po operacji należy unikać forsownych zajęć. Nacięcia będą się goić, a obrzęk powinien ustąpić w ciągu kilku dni. Całkowite zagojenie się samej przegrody może potrwać jeszcze kilka tygodni.

Po zabiegu septorhinoplastyki, prawdopodobnie będzie Pan/Pani musiał/a nosić opatrunek na nosie przez kilka dni. Należy również pamiętać o ryzyku i potencjalnych powikłaniach zabiegu. Przed poddaniem się zabiegowi skonsultuj się z chirurgiem plastycznym. Zabieg septorhinoplastyki może poprawić jakość Twojego życia i wygląd.

Po zabiegu należy unikać noszenia ubrań, które ściągają się przez głowę. Ważne jest również, aby unikać zamoczenia miejsca operacji. Aby zmniejszyć obrzęk, można zastosować okład z lodu na nosie. Przez 24 godziny należy unikać brania prysznica.