Jeśli rozważasz uzyskanie laserowej chirurgii powiek, powinieneś zrozumieć możliwe efekty uboczne procedury. Efekty te są zazwyczaj tymczasowe i mogą być zarządzane za pomocą leków. Oprócz siniaków i obrzęków, należy pamiętać o możliwości wystąpienia przerostu i dyspigmentacji. Przed zabiegiem należy być świadomym tych skutków ubocznych i upewnić się, że zna się czas rekonwalescencji.

Skutki uboczne laserowej chirurgii powiek

Laserowa chirurgia powiek może powodować minimalne skutki uboczne. Chociaż obrzęk i zasinienie mogą wystąpić, nie są one poważne i prawdopodobnie ustąpią w ciągu kilku dni. Pacjenci są zazwyczaj w stanie wrócić do pracy w ciągu kilku dni po zabiegu. Obrzęk i zaczerwienienie są często tymczasowe, a Tylenol jest zwykle wystarczający, aby zmniejszyć dyskomfort. Jednak niektórzy ludzie doświadczają obrzęku przez kilka dni po zabiegu. Korzystne mogą być również zimne okłady, zwłaszcza w ciągu pierwszych kilku dni po zabiegu.

Nacięcia chirurgiczne są zazwyczaj niewielkie i ukryte w naturalnym fałdzie górnych powiek. Jednak u niektórych pacjentów występuje rumień pooperacyjny, który jest nieuniknionym efektem ubocznym. Pacjenci powinni omówić z chirurgami alternatywne opcje leczenia przed poddaniem się laserowej chirurgii powiek. U odpowiednich pacjentów, resurfacing laserowy może osiągnąć lepsze wyniki niż konwencjonalna blefaroplastyka zewnętrzna. Procedura jest bardziej skuteczna w zapobieganiu powstawania blizn, zapobieganiu cofania się powiek i rozwiązywaniu problemu nadmiaru skóry.

Zabieg trwa około 30 minut i często wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym. Zabieg może być wykonywany na jednej powiece w tym samym czasie, lub na obu. Zabieg może być również wykonany na obu powiekach górnych i dolnych jednocześnie, choć może to zająć więcej czasu niż pojedynczy zabieg. Po wykonaniu nacięć, dr Wiener usunie nadmiar tkanki i zmieni położenie tkanek powiek. Następnie nacięcia zostaną zamknięte szwami.

Odzyskiwanie po laserowej operacji powiek

Laserowa operacja powiek to szybki i skuteczny sposób leczenia luźnej skóry, kurzych łapek i innych problemów kosmetycznych. Czas gojenia jest krótszy, a zabieg powoduje minimalną ilość obrzęku, co pomaga pacjentom szybko wrócić do pracy i codziennego życia. Po laserowej operacji powiek, trzeba będzie stosować okłady z lodu przez pierwsze 24 godziny, a następnie przez tydzień stosować antybiotyk na receptę. W tym czasie należy unikać energicznej aktywności i snu przez co najmniej dwa dni.

Ogólnie rzecz biorąc, w ciągu 10 do 14 dni możesz wrócić do swoich normalnych zajęć. Obrzęk z czasem ustąpi, a Ty poczujesz się jaśniej i młodziej. Należy jednak unikać energicznej aktywności fizycznej przez co najmniej 1,5 miesiąca po zabiegu. Zaleca się również unikanie słońca przez co najmniej dwa tygodnie, ponieważ bezpośrednie działanie promieni słonecznych może uszkodzić nowo otwartą skórę.

Siniaki i obrzęk będą prawdopodobnie obecne przez tydzień lub dwa. Jednak po zmniejszeniu się obrzęku można powrócić do noszenia soczewek kontaktowych i makijażu oczu. Chociaż ustępowanie obrzęku i zasinień może trwać do trzech tygodni, większość pacjentów po tym czasie jest w pełni sił. W tym czasie może jednak utrzymywać się pewien dyskomfort i zmęczenie. W tym czasie należy unikać forsownych zajęć oraz prowadzenia pojazdów i przebywania w pobliżu innych osób.

Siniaki i obrzęki po laserowej operacji powiek

Po operacji powiek można spodziewać się pewnych siniaków i obrzęków. Ustąpi to po tygodniu lub dwóch. Ważne jest, aby unikać energicznych działań przez pierwsze kilka dni po zabiegu. Ważne jest również, aby unikać pocierania lub swędzenia powiek.

Przed zabiegiem lekarz udzieli Państwu instrukcji dotyczących pielęgnacji miejsca nacięcia. Należy ściśle przestrzegać tych instrukcji, aby przyspieszyć gojenie i zminimalizować wygląd blizn. Należy przemyć miejsce nacięcia zwilżonym wacikiem i zastosować maść okulistyczną. Możesz również nosić ciemne okulary, aby chronić skórę powiek.

Siniaki są wynikiem wycieku krwi z naczyń włosowatych. Większość naczyń włosowatych jest kauteryzowana podczas zabiegu, ale mimo to może wystąpić pewne krwawienie. Łagodne zasinienia są normalne i ostatecznie ustąpią wraz z powrotem ciśnienia krwi do normy.

Przerost i dyspigmentacja po laserowej operacji powiek

Optymalne leczenie laserowe przerostu i dyspigmentacji powiek wymaga dokładnej oceny potrzeb i celów pacjenta przed zabiegiem. Oprócz poprawy wyglądu, zabiegi laserowe mogą również poprawić dostarczanie leków miejscowych. Laser zwiększa również przepuszczalność skóry, co ułatwia przenikanie leków do głębszych warstw. Lasery mogą być jednak niebezpieczne dla oka, a właściwa ocena przedoperacyjna jest ważna, aby zminimalizować ryzyko.

U jednego pacjenta 46-letni mężczyzna miał keloidowe blizny po oparzeniach, które rozciągały się na klatce piersiowej i ramieniu przez okres dwóch lat. Poddano go trzem sesjom laserowym, po których przeprowadzono sześciomiesięczną kontrolę. U pacjenta nastąpiła znaczna poprawa funkcjonalna i kosmetyczna.

Ocena przedoperacyjna obejmuje ocenę oka pod kątem chorób okulistycznych i okołogałkowych. Pełne badanie okulistyczne powinno obejmować ocenę widzenia, asymetrii powiek i kapturów bocznych. Inne kwestie obejmują ocenę suchego oka, bólu i powrotu do zdrowia. Pacjenci powinni ustalić realistyczne oczekiwania co do wyników zabiegu. Na przykład, niektórzy mogą chcieć mieć górną powiekę bez fałd. Ponadto, niektórzy mogą chcieć powrócić do wykonywania wymagającego zawodu bezpośrednio po zabiegu.