Rozstępy to przypadłość, która zdecydowanie najczęściej dotyka kobiet, które przeszły ciążę. Nic dziwnego – skóra w tym czasie narażona jest na intensywne rozciąganie, którego skutkiem jest uszkodzenie włókien kolagenowych i powstanie podskórnych blizn, czyli rozstępów. Jednym z najskuteczniejszych sposobów na pozbycie się tych zmian skórnych jest laserowe usuwanie rozstępów. Co warto wiedzieć na temat tej metody?

Jakie są przyczyny rozstępów w ciąży?

W trakcie ciąży skóra rozciąga się maksymalnie, zwłaszcza w trzecim trymestrze. Powoduje to pękanie tkanki łącznej w środkowej warstwie skóry, czego efektem są rozstępy, które są widoczne na powierzchni skóry, ale w rzeczywistości umiejscowione są głębiej. Ponieważ rozstępy tworzą się głęboko pod skórą, bardzo trudno jest je całkowicie usunąć.

Rozstępy przybierają kształt linii, smug lub prążków, które pojawiają się na określonych obszarach ciała – najbardziej narażonych na rozciąganie w ciąży – na brzuchu, pośladkach, biodrach, a nawet na piersiach. Zmiany te nie są bolesne, ale dla wielu kobiet stanowią defekt estetyczny i powód do kompleksów.

Czynnikiem, który sprawia, że kobiety w ciąży są szczególnie podatne na powstawanie rozstępów, jest podwyższony poziom progesteronu, który przyczynia się do spadku ilości białka w organizmie i tym samym – osłabienia skóry.

Jak może pomóc laser na rozstępy?

Kobiety w ciąży często używają olejków i balsamów do ciała, aby zapobiec powstawaniu rozstępów. Niestety taka profilaktyka nie zawsze działa i rozstępy mimo wszystko powstają. Na szczęście można je skutecznie zredukować z pomocą laseroterapii. Na zabieg możesz wybrać się już kilka miesięcy po porodzie, kiedy już skończysz karmić dziecko piersią. Dokładny termin zabiegu poda Ci lekarz podczas pierwszej konsultacji.

Według specjalistów z warszawskiej Kliniki Miracki najskuteczniejszy w leczeniu rozstępów jest laser frakcyjny ablacyjny, np. Alma Harmony iPixel. Procedura zabiegowa polega na wykonaniu termalnych mikrourazów kontrolowanych, mających postać punktów. Działanie ablacyjne polega na naruszeniu zewnętrznej warstwy skóry, poprzez odparowanie wody z naskórka, co stymuluje jego stopniową odbudowę. Skoncentrowana wiązka światła laserowego pobudza wzrost nowych komórek. Mechanizm działania laserowego usuwania przebarwień opiera się na stymulacji produkcji nowego kolagenu, co powoduje odbudowanie ubytków tkankowych i maksymalne spłycenie rozstępów. Podczas zabiegu skóra chłodzona jest zimnym strumieniem powietrza, co łagodzi ewentualne dolegliwości bólowe i niweluje dyskomfort. Zabieg jest mało bolesny i przeważnie nie wymaga znieczulenia.

Efekty laserowego usuwania rozstępów

Zabieg laserem frakcyjnym poprawia kondycję skóry, wzmacnia ją i stymuluje naturalne procesy regeneracyjne. Dzięki temu jest tak skuteczny w usuwaniu najtrudniejszych zmian skórnych, takich jak rozstępy. Zazwyczaj już po pierwszym zabiegu laserowego usuwania rozstępów widoczna jest znaczna poprawa struktury skóry, jednak dla uzyskania maksymalnych rezultatów zaleca się przeprowadzenie serii 3-5 zabiegów.

Najlepsze efekty przynoszą terapie łączone. Laserowe usuwanie rozstępów można łączyć z mikrodermabrazją, terapią ultradźwiękową, mezoterapią igłową, peelingami chemicznymi. Wielokierunkowe podejście umożliwia osiągnięcie maksymalnych efektów i daje szansę na takie zredukowanie rozstępów, że stają się one praktycznie niewidoczne.

Więcej na temat laserowego usuwania rozstępów dowiesz się od specjalistów z Kliniki Miracki w Warszawie – zachęcamy do kontaktu: https://klinikamiracki.pl/klinika-miracki-warszawa-ursynow-aleja-ken/