Blepharoplastyka jest operacją mającą na celu naprawę wad, zniekształceń lub przebarwień powiek. Może być również przeprowadzona w celu poprawy ogólnego wyglądu okolicy oczu na twarzy. Jeśli rozważasz operację powiek, powinieneś wiedzieć, czego się spodziewać przed zabiegiem.

Blepharoplastyka

Jeśli masz obawy dotyczące wyglądu swoich powiek, zabieg blepharoplastyki może być dla Ciebie właściwym wyborem. Przed poddaniem się temu zabiegowi należy porozmawiać z lekarzem na temat swoich oczekiwań i historii medycznej. On lub ona określi, czy jesteś dobrym kandydatem i nakreśli plan leczenia. Omówi on również instrukcje dotyczące powrotu do zdrowia i przygotowania. Ponadto, odpowie on na wszystkie Państwa pytania i wątpliwości.

Operacja Blepharoplastyki jest zazwyczaj przeprowadzana w szpitalu. Powinna Pani ustalić, że po zabiegu ktoś odwiezie Panią do domu. Po zabiegu prawdopodobnie wystąpi ból wokół nacięć, ale powinien on być łatwo kontrolowany za pomocą leków przeciwbólowych. Może również wystąpić obrzęk powiek i policzków. Po zabiegu może również wystąpić zasinienie. Będzie to wyglądać jak niebiesko-czarna plama i zniknie w ciągu następnego tygodnia.

Górna blefaroplastyka

Górna blefaroplastyka jest skutecznym zabiegiem kosmetycznym służącym do napinania nadmiaru skóry nad okiem. Jest to również dobra opcja dla korekty stanu zwanego „kapturkiem” powiek. Podczas zabiegu blefaroplastyki górnej chirurg wykonuje drobne nacięcia w naturalnym załamaniu górnej powieki. Dzięki temu blizna jest ukryta, a czas gojenia minimalny.

Górne powieki mogą stać się obwisłe i pełne, co wpływa na jakość widzenia i sprawia, że dana osoba wygląda na starszą. Plastyka górnych powiek może rozwiązać ten problem i przywrócić widzenie.

Powikłania blefaroplastyki

Blefaroplastyka dla chirurgii powiek jest częstą procedurą kosmetyczną, ale powikłania mogą wystąpić po zabiegu. Powikłania te mogą wystąpić podczas zabiegu, a także mogą pojawić się kilka dni później. W niektórych przypadkach pacjenci doświadczają diplopii po zabiegu, czyli stanu, w którym skóra i spojówka ulegają zapaleniu. Jest to często spowodowane wynaczynieniem środka znieczulenia miejscowego. Inne potencjalne powikłania to częściowe porażenie nerwu trzeciego lub szóstego.

Po zabiegu pacjenci są senni i mogą odczuwać nudności lub wymioty. Prawdopodobnie otrzymają smarującą maść do oczu, aby utrzymać je w stanie nawilżenia. Po zabiegu może również wystąpić niewielka opuchlizna. Mogą być również zobowiązani do noszenia gazy, aby chronić swoje oczy przez kilka tygodni. Pacjenci po blefaroplastyce są zazwyczaj w stanie wrócić do pracy po 10-14 dniach od zabiegu.

Wybór chirurga plastycznego

Jeśli rozważasz operację powiek, będziesz musiał wybrać doświadczonego chirurga plastycznego, który specjalizuje się w chirurgii plastycznej twarzy. Procedura wymaga specjalistycznych umiejętności chirurgicznych, w tym precyzyjnych nacięć i usuwania tłuszczu. Powinieneś szukać chirurga plastycznego z podwójnym certyfikatem i bogatym portfolio.

Doświadczony chirurg będzie w stanie wykonać operację powiek u pacjentów, którzy mają szeroki zakres problemów z powiekami. Podczas konsultacji można zadać chirurgowi pytania dotyczące jego doświadczenia i kwalifikacji. Podczas tej konsultacji można również ocenić, czy pacjent czuje się komfortowo w towarzystwie chirurga.

Oznaczenia przedoperacyjne

Oznaczenia przedoperacyjne w przypadku operacji powiek mogą pomóc w zapewnieniu, że blizny chirurgiczne będą jak najbardziej ukryte. Oznaczenia powinny być rysowane, gdy pacjent znajduje się w pozycji pionowej. Powinny one pozostawiać około 20 mm skóry pomiędzy fałdem powieki górnej a brzegiem rzęskowym powieki dolnej. Należy również zidentyfikować i zaznaczyć naturalny fałd powieki górnej.

Podczas konsultacji przedoperacyjnej pacjent powinien zostać w pełni poinformowany o zabiegu. Powinni omówić powód zabiegu i jakie są ich oczekiwania. Chirurg może wykonać badanie pola widzenia w celu oceny stopnia upośledzenia widzenia obwodowego, co może być przydatne w celu poparcia roszczenia ubezpieczeniowego. Lekarz może również wykonać zdjęcia powiek jako dokumentację konieczności medycznej zabiegu.

Czas rekonwalescencji

Bezpośrednio po operacji powiek większość pacjentów powinna odpoczywać przez co najmniej tydzień. W pierwszych dniach mogą tworzyć się strupy, a twarz może wyglądać na posiniaczoną. Jednak po upływie około tygodnia większość pacjentów jest w stanie powrócić do normalnych czynności. Przez kilka dni powinni oni unikać prowadzenia pojazdów. W tym czasie u pacjentów może wystąpić obrzęk, zasinienie i krwawienie.

Pacjentom zaleca się również noszenie ciemnych okularów przeciwsłonecznych przez pierwszy tydzień po zabiegu, aby uniknąć czynników drażniących oczy. Po zabiegu pacjenci powinni również unikać czynności, które zwiększają przepływ krwi do oczu, takich jak jogging czy aerobik. Ponadto powinni unikać podnoszenia lub zginania ciężkich przedmiotów.