Istnieje wiele możliwych przyczyn drgań powiek. Kilka z nich obejmuje reakcje alergiczne, Aberrant regeneracji nerwu twarzowego, i zespół suchego oka. Jeśli podejrzewasz jedną z tych przyczyn drgania powiek, skontaktuj się z lekarzem pierwszego kontaktu.

Synkineza przyczyną drgań powiek

Synkineza to grupa skurczów mięśni, które nie są świadomie zaplanowane. Występuje, gdy różne aksony z tego samego neuronu ruchowego na nowo pobudzają różne mięśnie. Często towarzyszy jej migotanie lub drganie powieki. Osoby, które cierpią na tę przypadłość mogą również doświadczać łzawienia oczu, strumienia z nosa i bólu twarzy. Stan ten może być bardzo uciążliwy i powodować społeczne zakłopotanie.

Objawy drgawek powiek są na ogół nieprzewidywalne i mogą występować z przerwami przez kilka dni. Mogą też wystąpić w krótkim czasie, a następnie ustać. Większość drgań powiek jest nieszkodliwa i ustąpi samoistnie, ale może być objawem zaburzenia ruchu, które będzie wymagało pomocy medycznej. W niektórych przypadkach drgawkom powiek mogą towarzyszyć inne drgawki twarzy lub niekontrolowane ruchy.

U pacjentów z ciężkimi przypadkami drgawek powiek, w celu zmniejszenia nasilenia drgawek powiek można zastosować celowane wstrzyknięcia toksyny botulinowej – ten kawałek tekstu jest twórczością zespołu portalu wow-shop.net.pl. Zabieg ten nie jest trwałym lekarstwem i musi być powtarzany co trzy miesiące, aby utrzymać jego efekty.

Inne przyczyny drgania powiek obejmują nadmierny stres, brak snu i spożywanie kofeiny. Niektóre leki również mogą przyczynić się do powstania tej dolegliwości.

Alergie

Jedną z najczęstszych przyczyn drgań powiek są alergie. Alergie te uwalniają histaminę, która powoduje stan zapalny, swędzenie i drganie. Pyłki, kurz i inne czynniki drażniące są często winowajcami. Jeśli zauważysz te objawy, powinieneś unikać tych rzeczy lub zmniejszyć ich spożycie. Jeśli drgawki powiek są związane z konkretnym alergenem, należy udać się do lekarza pierwszego kontaktu w celu leczenia alergii. W międzyczasie można spróbować zastosować antyhistaminowe krople do oczu.

Niektóre sposoby leczenia alergii mogą nie działać lub mogą nie być odpowiednie. Na przykład, antyhistaminowe krople do oczu mogą powodować suchość oczu, co z kolei może prowadzić do drgania powiek. Są one jednak bezpieczne i skuteczne, jeśli są przyjmowane pod nadzorem lekarza okulisty. Innym sposobem na powstrzymanie drgań powiek jest zaprzestanie pocierania oczu. Swędzące oczy są częstym objawem alergii, więc pocieranie oczu może prowadzić do obrzęku i drgania powiek.

Brak snu może również powodować skurcze powiek. Spanie przez co najmniej siedem godzin każdej nocy jest ważne dla Twojego organizmu. Chociaż jest to zalecana ilość dla osób dorosłych, niektórzy ludzie nie są w stanie zapewnić sobie takiej ilości snu. Jeśli nie otrzymujesz zalecanej ilości snu, spróbuj ćwiczyć lub unikać jedzenia na dwie godziny przed snem. Spróbuj też liczyć owce.

Oprócz alergii na oczy, powinieneś unikać kofeiny i alkoholu, ponieważ substancje te mogą powodować drganie powiek. Możesz ich również uniknąć, przyjmując leki antyhistaminowe i leki na oczy. Inną przyczyną drgawek powiek jest stres, który może wpływać na mięśnie w oku.

Aberrant facial nerve regeneration

Istnieje kilka przyczyn nieprawidłowego drgania powieki. Niektóre z nich to uraz nerwu twarzowego lub nieprawidłowa regeneracja nerwu twarzowego. Uszkodzenia te mogą być wynikiem zespołu Ramsaya Hunta, porażenia Bella, operacji i urazów. Inne przyczyny nieprawidłowej regeneracji nerwu twarzowego to genetyka lub kombinacja czynników.

Stan zwany synkinezą post-paretyczną występuje, gdy regeneracja nerwu twarzowego jest zaburzona. Stan ten powoduje wytworzenie dużej liczby włókien nerwowych. Te włókna nerwowe renervują następnie oddzielne mięśnie twarzy. Proces ten charakteryzuje się polifazowymi potencjałami regeneracyjnymi, które są większe niż normalnie i dłuższe niż normalnie.

Aberrant facial nerve regeneration can occur in people with facial paralysis, and can result in twitching eyelids or drooping eyelids. Może również powodować łzawienie skóry, zwłaszcza w przypadku aktywacji innych mięśni twarzy. W rzadkich przypadkach nieprawidłowa regeneracja nerwu twarzowego może skutkować skurczem połowiczym, czyli niekontrolowanym skurczem jednej strony twarzy. Może on zaczynać się od drgań powiek, a następnie może obejmować całą stronę twarzy. Zazwyczaj jest niekontrolowany i występuje podczas snu.

Ptoza może być również wynikiem nieprawidłowej regeneracji nerwu twarzowego. W jej przypadku mięśnie oczodołu mają tendencję do nadmiernego napięcia. W niektórych przypadkach towarzyszy temu obrzmienie policzków. W takich przypadkach ptoza jest ważnym objawem AFR.

Zespół suchego oka

Drganie powiek jest oznaką zespołu suchego oka, stanu, który powoduje brak nawilżenia oka. Stan ten jest spowodowany nieodpowiednią produkcją i przepływem łez, co powoduje objawy takie jak pieczenie, zaczerwienienie i drapanie. Ponieważ oko jest suche, mruganie staje się mimowolne. Gdy powieki drgają z powodu suchości, może powstać błędne koło.

Aby zdiagnozować przyczynę drgania powiek, lekarz musi zapoznać się z historią choroby i przeprowadzić badanie przedmiotowe. Badanie to jest ważne, aby wykluczyć inne schorzenia, które mogą powodować drganie powieki. Jeśli objawy utrzymują się, należy skonsultować się z okulistą i spróbować zmniejszyć swój stres. Lekarz okulista może również przepisać krople do oczu lub zastrzyki z Botoxu.

Leczenie chirurgiczne jest również jedną z opcji. Lekarz może usunąć część powieki lub chirurgicznie ją usunąć, jeśli drgawki są ciężkie. Zastrzyki z toksyny botulinowej mogą pomóc w kontrolowaniu powiek, ale skutki uboczne mogą obejmować niewielkie zasinienie wokół miejsc wstrzyknięcia i tymczasowe podwójne widzenie.

Chociaż drgawki powiek są zazwyczaj nieszkodliwe, mogą być dokuczliwe i uciążliwe. W większości przypadków trwają one tylko minutę lub dwie. Jeśli trwają dłużej niż minutę, należy skonsultować się z lekarzem w celu ustalenia przyczyny drgań powiek. Jeśli utrzymują się, może to być wskaźnik poważniejszego stanu.

Zastrzyki z toksyny botulinowej

Jeśli cierpisz z powodu drgającej powieki, zastrzyki z toksyny botulinowej mogą być w stanie pomóc. Zastrzyki te działają poprzez osłabienie mięśni kontrolujących drganie powiek, co powoduje zmniejszenie skurczów. Jednak leczenie jest tymczasowe i zwykle wymaga powtarzania zabiegów co trzy do czterech miesięcy.

Zastrzyki z toksyny botulinowej są stosowane w leczeniu blefarospazmu, który jest spowodowany nadmierną aktywnością mięśni powiek. Opracowano kilka rodzajów leków ukierunkowanych na ten problem. Niektóre z tych leków są bardzo skuteczne, podczas gdy inne mogą zapewnić jedynie tymczasową ulgę. Inną opcją jest zabieg chirurgiczny.

Pacjenci, którzy cierpią z powodu drgawek powiek, powinni zasięgnąć porady lekarza. Niektóre ze skutków ubocznych zastrzyków z toksyny botulinowej to blepharoptosis, czyli opadająca górna powieka. Stan ten może upośledzać widzenie i przeszkadzać w wykonywaniu codziennych czynności. Ponadto drganie powiek może być skutkiem ubocznym stosowania leków na migrenowe bóle głowy.

U osób, które cierpią na choroby neurodegeneracyjne, może wystąpić drganie powiek i trudności w poruszaniu się. Do innych schorzeń powodujących powtarzające się drgawki powiek należy zespół Tourette’a. W celu zdiagnozowania tych stanów należy skonsultować się ze specjalistą. Lekarz weźmie również pod uwagę Twoją historię medyczną, aby określić, jakie opcje leczenia byłyby najlepsze.

Innym powodem częstego występowania drgawek powiek jest suchość oka. W takich przypadkach zastrzyki z toksyny botulinowej mogą pomóc w leczeniu suchego oka. Zastrzyki te zmniejszą drganie powiek, ale nie przywrócą funkcji łez ani prawidłowej morfologii powierzchni oka.

Chirurgia w przypadku blefarospazmu

Łagodny istotny blefarospazm jest rzadkim zaburzeniem, ale jeśli nie jest leczony, może się pogorszyć. Objawy mogą rozpocząć się jako kilka drgawek tu i tam, ale mogą rozwinąć się do poważnego i przewlekłego stanu, który może znacząco wpłynąć na życie danej osoby.

Zastrzyki z toksyny botulinowej mogą pomóc w tymczasowym zmniejszeniu objawów blepharospazmu. Lek ten blokuje impulsy nerwowe, które powodują skurcz mięśni powiek. Zastrzyki te są zwykle podawane domięśniowo. Dokładne miejsce jest oparte na preferencji lekarza i ciężkości stanu. Zabieg może być wykonany przy użyciu bardzo cienkiej igły.

W niektórych przypadkach konieczne mogą być zastrzyki z Botoxu. Solidny lek blokuje sygnały z mięśni i nerwów twarzy. Lekarz wstrzyknie lek w strategiczne miejsca powieki i czoła. To znacznie zmniejsza skurcze, ale pacjenci mogą potrzebować powtarzających się zastrzyków co trzy do czterech miesięcy. Chociaż zabieg ten działa u większości osób, może nie być skuteczny u wszystkich pacjentów, a skuteczność Botoxu zmniejsza się z czasem.

Skurcz błon śluzowych może być również spowodowany zaburzeniami mięśni twarzy. Przyczyna tego zjawiska nie jest znana, ale uważa się, że głównym winowajcą są nieprawidłowości w funkcjonowaniu mięśni twarzy. Częściej występuje u kobiet niż u mężczyzn, a stan ten często ujawnia się w późniejszym okresie życia.