Wraz z pojawieniem się chirurgii plastycznej możliwe jest obecnie odtworzenie brakującego ucha za pomocą implantu protetycznego. Jednak zabieg ten nie jest pozbawiony ryzyka. W tym artykule omówimy proces chirurgiczny, koszty i możliwe powikłania. Dowiesz się również, jak stworzyć protezę ucha.

operacja plastyczna ucha

Wiele osób ma problemy z uszami i szuka operacji plastycznej ucha, aby skorygować problem. Niezależnie od tego, czy masz opadające, wystające czy asymetryczne uszy, otoplastyka jest opcją, która może znacznie poprawić Twój wygląd i pewność siebie. Zabieg ten jest często wykonywany zarówno u dorosłych, jak i u dzieci.

Otoplastyka jest zabiegiem chirurgicznym wykonywanym w warunkach ambulatoryjnych, który może zmienić wielkość lub kształt ucha. Zabieg polega na wykonaniu niewielkiego nacięcia za uchem, po którym chirurg zmieni kształt chrząstki znajdującej się pod uchem – koncepcja tego fragmentu pochodzi od redakcji portalu Rozwiązania dla urody. Nacięcie zostanie zamknięte za pomocą szwów. Cała procedura może trwać od jednej do dwóch godzin. Zazwyczaj jest on wykonywany w znieczuleniu miejscowym.

Operacja plastyczna uszu może również poprawić wygląd uszu kobiety. Operację można wykonać na kilka sposobów, w tym usunąć nadmiar skóry. Usunięcie nadmiaru skóry pozostawi bliznę, ale będzie ona mało widoczna. Operacja jest stosunkowo prosta, a jej ryzyko jest minimalne. Chociaż istnieją pewne możliwe powikłania, operacja jest uważana za bezpieczną i skuteczną opcję dla wielu pacjentów.

W pierwszym tygodniu po zabiegu należy odpoczywać i unikać aktywności fizycznej, która może spowodować zgięcie ucha. Dzieci powinny również unikać uprawiania sportów lub aktywności, które wymagają użycia ekstremalnej siły na ucho. Ważne jest również, aby poprosić nauczyciela dziecka o uważne obserwowanie go w tygodniach po zabiegu.

Po zabiegu może wystąpić bolesność, lekki dyskomfort i swędzenie. Jednak te efekty uboczne będą się zmniejszać w miarę gojenia się uszu. Chirurg może również przepisać Ci leki, które zmniejszą obrzęk i ból.

Powikłania

Po operacji plastycznej uszu może wystąpić kilka powikłań, w tym zapadnięcie ucha. Mogą one wystąpić z powodu niewłaściwych technik operacyjnych, braku znajomości anatomii małżowiny usznej lub kombinacji tych czynników. Chociaż powikłania operacji plastycznych uszu są częste, różnią się one w zależności od zabiegu.

Niektóre powikłania chirurgii plastycznej ucha obejmują infekcje skóry i chrząstki. Są to największe zagrożenia dla powodzenia zabiegu. Można je jednak leczyć za pomocą antybiotyków. W ciężkich przypadkach infekcja może prowadzić do powstania tkanki bliznowatej i może wymagać korekty chirurgicznej. U niektórych pacjentów mogą również wystąpić skrzepy krwi w uchu. Skrzepy te mogą być usunięte za pomocą igieł lub rozpuścić się samoistnie, ale powinny być natychmiast zgłoszone chirurgowi.

Asymetria jest kolejnym częstym powikłaniem po operacji plastycznej ucha. Stopień wypukłości i wymiar pionowy ucha to czynniki, które mogą powodować asymetrię po operacji. Jednak dzięki odpowiednim pomiarom i artystycznemu spojrzeniu można uniknąć wielu z tych powikłań. W niektórych rzadkich przypadkach można wykonać operację rewizyjną w celu skorygowania tych powikłań.

Zabieg może trwać od jednej do trzech godzin. W zależności od rodzaju potrzebnej korekty, lekarz może zastosować znieczulenie miejscowe lub sedację w celu zmniejszenia bólu. Podczas zabiegu fałd skóry za uchem jest przycinany, a leżąca pod nim chrząstka jest kształtowana i składana. Następnie nacięcia zostaną zamknięte, a uszy przykryte opatrunkami. Po zabiegu mogą Państwo odczuwać pewien ból pooperacyjny, który może utrzymywać się przez kilka tygodni.

Powikłania operacji plastycznej uszu mogą obejmować nadkorekcję, niedokorekcję lub odsłonięte szwy. Jednakże, jeśli skonsultujesz się z doświadczonym chirurgiem otoplastyki, zabieg jest bezpieczny i skuteczny. Przed zabiegiem chirurg omówi z Państwem ryzyko i korzyści, a przed przystąpieniem do zabiegu podpisze formularz zgody.

Koszt

Koszt operacji plastycznej ucha zależy od wielu czynników. Rodzaj zabiegu, koszt znieczulenia oraz doświadczenie chirurga mają wpływ na cenę. Wielu prywatnych ubezpieczycieli pokryje część kosztów, jeśli uzyskasz skierowanie od lekarza. Zależy to jednak od lokalizacji i doświadczenia chirurga.

Ponieważ koszty operacji plastycznych różnią się tak znacznie, pacjenci powinni porównać ceny przed wyborem chirurga. Niektórzy chirurdzy pobierają większe opłaty niż inni, a cena będzie zależała od tego, jak rozległy jest zabieg. Niektórzy chirurdzy oferują plany finansowania pacjenta. Koszt operacji plastycznej ucha może również zależeć od wizyt kontrolnych oraz opieki przed i pooperacyjnej.

Operacja plastyczna ucha może być popularną opcją dla osób, które mają koślawe uszy. Może ona zmienić kształt ucha zewnętrznego i przywrócić pewność siebie danej osobie. Zabieg może również zmienić kąt nachylenia ucha i sprawić, że będzie ono wyglądało bardziej naturalnie. Pacjenci zazwyczaj odczuwają poprawę pewności siebie po zabiegu i są zadowoleni z długoterminowych rezultatów.

Ogólnie rzecz biorąc, operacja przypinania uszu może kosztować od 6 000 do 10 000 dolarów. Wiele procedur może być opłaconych z góry, ale niektóre testy wstępne i badania lekarskie będą nie do zapłacenia. Pacjenci powinni omówić swoje wydatki z chirurgiem i poprosić o uwzględnienie tych kosztów w ogólnym kosztorysie.

Koszt operacji plastycznej ucha jest głównym problemem dla wielu pacjentów. Zabieg jest zazwyczaj zabiegiem ambulatoryjnym i przeprowadzany jest w znieczuleniu ogólnym lub miejscowym. Jednakże koszt operacji plastycznej ucha może się różnić w zależności od złożoności zabiegu i doświadczenia chirurga.

Wykonanie protezy ucha

Wykonanie protezy ucha obejmuje serię zabiegów, wszystkie wykonywane w znieczuleniu ogólnym. Najpierw chirurg usuwa wszelkie pozostałości ucha. Następnie wprowadza się małe tytanowe implanty do kości z boku głowy. Następnie do implantów przymocowuje się metalowy szkielet zwany „zaczepem”. Szkielet jest dopasowywany do odpowiedniego miejsca z boku głowy.

Dobra proteza może przetrwać do 18 miesięcy, ale ważne jest, aby dobrze ją czyścić w nocy i regularnie. Pacjenci powinni unikać spania z protezą, a sztuczne ucho musi być zdejmowane każdej nocy, aby zapewnić dobrą higienę. Operacja ta jest pokrywana przez wiele firm ubezpieczeniowych, ale należy sprawdzić w swojej firmie ubezpieczeniowej, aby upewnić się, że jest ona pokryta.

Posiadanie protezy ucha ma wiele zalet. Nie tylko zapewnia ona naturalny wygląd, ale jest mniej inwazyjna niż operacja rekonstrukcyjna. Pozwala również na noszenie aparatów słuchowych i okularów. W ten sposób nie trzeba się martwić, że nowe ucho będzie rzucało się w oczy.

Rekonstrukcja ucha jest wymagającą procedurą. Elementy ucha są złożone i trudne do naśladowania. Na szczęście w ciągu ostatniej dekady chirurgia plastyczna uszu uległa znacznej poprawie. Procedura stała się obecnie tak łatwa, jak zabieg ambulatoryjny.

Proteza silikonowa jest opcją stworzenia protezy ucha. Doświadczony anaplastolog może stworzyć silikonową protezę ucha na podstawie formy zdrowego ucha pacjenta. Proteza ta jest wykonana tak, aby pasowała do kształtu i rozmiaru zdrowego ucha.

Tworzenie lepszej równowagi

Otoplastyka (operacja plastyczna ucha) może poprawić Twoją samoocenę i równowagę poprzez poprawę stanu uszu. Wykwalifikowany chirurg plastyczny może wyjaśnić różne opcje zabiegu i zaproponować tę, która najlepiej pasuje do Twojej fizjologii. Chirurg omówi zalety i wady każdego zabiegu, aby zapewnić jak najlepsze rezultaty.

Ta operacja plastyczna polega na wykonaniu niewielkiego nacięcia w tylnej części ucha. Następnie chirurg wyrzeźbi chrząstkę ucha tak, aby wygięła się do tyłu w kierunku głowy. Lekarz może również zastosować niewymienne szwy w celu zabezpieczenia nowego kształtu. Po zabiegu pozostanie niewielka blizna w tylnej części ucha. Zazwyczaj zabieg ten zapewnia bardziej zrównoważony wygląd i może być wykonywany u dzieci i dorosłych.

Rozważając operację ucha, chirurg plastyczny oceni Twój ogólny stan zdrowia i zwróci uwagę na wszelkie zagrożenia zdrowotne, jakie posiadasz. Wyjaśni również ryzyko i potencjalne wyniki zabiegu. Zostaniesz poproszony o podpisanie formularza zgody, w którym szczegółowo określisz swoją decyzję o poddaniu się operacji. Należy również zwrócić baczną uwagę na przyjmowane leki. W szczególności należy unikać aspiryny i niektórych leków przeciwzapalnych, ponieważ mogą one powodować nadmierne krwawienie.

Po operacji ucha może być wymagane noszenie opaski na głowę, aby pomóc w utrzymaniu miejsca operacji w czystości. Opaska na głowie może powodować pewne swędzenie, ale nie powinna być niewygodna. W tym okresie należy unikać czynności, które powodują zginanie ucha. Po zabiegu większość dorosłych może wrócić do pracy, a dzieci do szkoły w ciągu tygodnia.